A Mesterségek Ünnepét 2008-ban immáron huszonkettedik alkalommal rendezik meg a Budai Várban. Ebben az évben öt napon át a legkiválóbb magyarországi kézművesmesterek, hagyományőrző tárgyalkotó népművészek mutatják be mesterségük fortélyait működő műhelyekben, amelyeket a helyszínen a felnőttek és a gyermekek egyaránt kipróbálhatnak. A rendezvényen, mint ahogy a népi hagyományban is, együtt jelenik meg a kézművesség a zenével és a tánccal. Három színpadon a világ különböző részeiről érkezett zenészek és táncosok lépnek fel.
A Mesterségek Ünnepe az élő népi kultúra bemutatkozásának egyik legjelentősebb fóruma. A Népművészeti Egyesületek Szövetségének 48 tagszervezete képviselteti magát a rendezvényen, 5000 tagukból évente 800 mester mutatkozik be.
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium a 2008-as évet a Reneszánsz évének minősítette, s ehhez a kezdeményezéshez a Népművészeti Egyesületek Szövetsége természetes módon kapcsolódik azzal, hogy a Budai Várban szervezett országos népi kézműves kiállítást a reneszánsz szellemiségének szenteli. Az egyesület tagjait arra ösztönzi, hogy a "virágos reneszánsz" korában készült kézműves tárgyakat tanulmányozzák a hazai múzeumokban, gyűjteményekben és alkossanak természetes anyagok felhasználásával mai használatú ünnepi tárgyakat, vagy a reneszánszban készült, ma is használható tárgy rekonstrukcióját készítsék el.
Minden napnak különböző témája lesz:
Augusztus 16.: az Ünnep és Hangszerpárok tematikájú napból a hivatalos megnyitó mellett kiemelkedik a Bartók Táncegyüttes műsora, Szalóki Ági gyermekműsora, a Besh o drom nagykoncertje, Mandel Róbert rendhagyó reneszánsz-órája, de lesz bábelőadás, magyar táncház és még sok egyéb érdekesség is.
Augusztus 17.: a nap mottója: Vendégek, illetve világok találkozása. Ennek jegyében osztrák, litván, török táncegyüttes is színpadra lép, reneszánsz divatbemutatót, Kaláka-koncertet rendeznek, este pedig a cseh Tomas Kocko és zenekara, valamint a Momentán Társulat előadása szórakoztatja a közönséget.
Augusztus 18.: Kitekintés... műfaji kalandozás határok nélkül - ez a jelszava a hétfői és a keddi napnak is. Hétfőn kárpátaljai és moldvai csángó népzene csendül fel, szimfonikus jazzrockot játszik a Fugato Orchestra, muzsikál a 25 éves Méta Zenekar, este pedig Athe Sam néven a roma zenekarvezetők adnak közös koncertet a Palota Színpadon.
Augusztus 19.: Kedd is a világzene jegyében telik: lesz csángó boogie és balkáni worldmusic, EtnoRom-koncert, interaktív mesepantomim és commedia dell'arte-bemutató, az est fénypontja pedig a Palya Bea Quintett nagykoncertje.
Augusztus 20.: Apáról fiúra - Mesterek és tanítványok - a rendezvény zárónapján lesz egyebek között kalocsai táncmulatság, fellép a Tükrös Zenekar és a Százszorszép Táncegyüttes, koncertet ad Fassang László és Szokolay Dongó Balázs, valamint Szvorák Katalin és zenekara.