A pályázat kiírói két korosztályból ? 5-6. osztályosok és 7-8. osztályosok ? várták az alkotásokat, amelyeken Ybl épületeit, épületrészleteit kellett ábrázolnia a fiatal tehetségeknek. A pályaműnek ki kellett fejeznie, hogy az alkotó mit lát benne értékesnek, különlegesnek és megmutatásra méltónak, illetve hogyan viszonyul az adott épülethez vagy részletéhez.
A zsűri elnöke Bartos Erika, építészmérnök, meseíró, tagjai pedig Hammerstein Judit, az EMMI volt helyettes-államtitkára és Illés Anna, a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa voltak. Nehezen született meg a döntés, mivel annyi nagyszerű alkotás közül kellett választani. Végül a két korosztály első három helyezettjén túl, a zsűri két-két különdíjat is odaítélt. Bartos Erika pedig ezen kívül még elnöki különdíjjal is jutalmazott két fiatal alkotót.
A zsűri örömmel állapította meg, hogy a pályaművek minőségén jól érzékelhető a pedagógusok támogató munkája, ezért mindkét korkategóriában kiosztottak egy-egy elismerést a legjobb felkészítő tanárnak is.
?Nagyon kíváncsian vártam, hogy vajon ez a téma mit vált ki a gyerekekből. Ez egy nehéz feladat, építészeti témában ritkán szoktak megnyilvánulni iskolás gyerekek. Nagyon kellemesen csalódtam: igazán kiemelkedő rajzok érkeztek és igazán sokszínűek. Meglepett, hogy a rajzeszközválasztás mennyire változatos volt: grafit, színes ceruza, tempera, sőt, még pasztellkrétával is küldtek be a gyerekek rajzokat. De ami ennél is meglepőbb volt, az a sokrétű témaválasztás?- mondta el Bartos Erika az ünnepélyes eredményhirdetésen.
A gyerekek alkotásaiból összeállított tárlatot a Várkert Bazárban az úgynevezett rámpamű alatti térben, a várat egykor megtámasztó boltívek között láthatja a közönség.
(Fotó: Csákvári Zsigmond)