A 2014 Ybl Bicentenárium ? A Magyar Építészet Éve tiszteletére országjáró programsorozat indult Ybl Miklós épített és szellemi öröksége, valamint a magyar építészet népszerűsítésére. A tíz helyszínt érintő programsorozat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg. A programsorozat október 4-én Székesfehérváron, a 200 éve született építész szülővárosában folytatódik: csütörtökön felavatták Ybl Miklós szobrát és megnyílt az a vándorkiállítás, mely az építész munkásságát mutatja be.

 

A Zichy ligetben avatta fel L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, a szobor ötletgazdája Lestyán-Goda János szobrászművész alkotását. ?Irodalmunknak ugyan nagy múltja van, az 1840-es évekig csak művészetről lehet beszélni, magyar művészetről nem. Mégis, az utolsó nyolc évtized elég ahhoz, hogy Munkácsy, Pál László, Székely Bertalan, Lotz Károly, Benczúr, Liszt és Erkel, Strobl Alajos, Schulek kifejlődhessenek? ? idézte Klbelsberg Kuno szavait az államtitkár a szoboravatón.

 

Elismerően beszélt Székesfehérvárról, ahol Ybl mellett például Klebelsberg Kuno is koptatta az iskolapadot. ?A magyar nemzeti építészet megteremtőjének legnagyobb alakja előtt tisztelgünk a szoborral, Székesfehérvár pedig ugyanezzel saját hagyományai, értékei előtt. A város az elmúlt években bebizonyította, hogy fontos számára az érték, a hagyományok és az ehhez társuló felelősség, bár a város identitását megpróbálták átformálni. Székesfehérvár a nemzet történelmi fővárosa, újra jelentős csillaga, egy jelentős kultúrváros.? L. Simon László szerint nincs kultúrváros erős gazdasági élet nélkül. A két terület szoros kapcsolatára jó példa Ybl Miklós, aki már elismert építészként azokat a felkéréseket sem utasította vissza, ahol mérnöki találékonyságára volt szükség. Az egri kápolna rendbe tétele során például nem csak a felújítási, hanem a pénzügyi tervet is átadta. ?Mélyen tisztességes emberről beszélünk. Pontosan tudta, hogy bár az igazán nagy formátumú alkotónak tisztelnie kell az elődök munkásságát, túl kell azokat lépnie, és új formavilágot elfogadtatnia a közönséggel? ? fogalmazott az államtitkár. A magyar építészet nagy újítójának nevezte Ybl Miklóst, aki fantasztikus épületekkel örvendeztette meg a magyarokat.

 

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere elmondta: Ybl Miklósra, mint Székesfehérvár szülöttjére emlékezünk, aki ifjúkorát töltötte itt. A szobor jelentőségéről elmondta: nem köztudomású, hogy mi Ybl Miklós pontos kötődése Székesfehérvárhoz. ?Ő is ennek a nagyon sokrétű, gazdag kulturális élettel rendelkező város szülötte és joggal lehetünk erre büszkék? ? jelentette ki a fehérváriak kötelezettségeit.

 

Délután 14 órától Az Építő Művész című irodalmi összeállítással folytatódik a programsorozat a Vörösmarty Színház épületében. A műsorban Tallián Mariann és Lázár Balázs színművészek a 200 éve született építészóriás életét és munkásságát elevenítik fel, korabeli dokumentumok, irodalmi részletek, valamint képek és zenei betétek felhasználásával. Ezt követően 15 órakor Pottyondy Péter, Ybl-díjas építész nyitja meg az ?Ybl200? című vándorkiállítást. A megnyitón köszöntőt mond Brájer Éva, Székesfehérvár alpolgármestere. A vándorkiállítás kurátorai Hidvégi Violetta, Budapest Főváros Levéltárának főlevéltárosa és Ritoók Pál az Építészeti Múzeum gyűjteményvezetője. A fehérvári ünnepségsorozatot Csontos Györgyi Ybl Miklós öröksége című dokumentumfilmje zárja.

 

A programok ingyenesek. A kiállítás megtekinthető 2014. október 19-ig.