Závogyán Magdolna: a hagyománytisztelet őseink örökségének megtartó csodája

Kultpol

Napjainkban azonban már nem elegendő csupán őrizni a hagyományokat, újra kell értelmezni és fogalmazni azokat, mielőtt idegenné válnak a következő generációk számára – fogalmazott a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) kultúráért felelős államtitkára vasárnap Lakiteleken.

Závogyán Magdolna a Hungarikum Ligetben február 2. és 4. között zajló, Élő Hagyományunk Kösöntyű Találkozója elnevezésű néptáncos seregszemlén arról beszélt, ha a hagyományok 21. századi megélése azok tiszteletéből fakad, akkor „a forrás tiszta marad és bő vizet ad számunkra”.

Kiemelte: a felelősség, amely mindenki vállán nyugszik, nagy, ugyanakkor örömteli. „Felelősséget viselünk gyerekeink, fiataljaink jövőjéért szülőként, nagyszülőként, közösségeink tagjaként, pedagógusként, kulturális szakemberként és állampolgárként egyaránt” – tette hozzá. Az államtitkár szerint az identitás kialakulása a bölcsőben kezdődik. A személyiséget egy életen át gyúrják, alakítják külső hatások és belső folyamatok, de a tapasztalat szerint „a gyermekkorban megszerzett tudás és viselkedési minta válik olyan természetessé, mint a lélegzetvételünk” - fogalmazott. Závogyán Magdolna hangsúlyozta: „néptáncot járó gyermekeket és fiatalokat látni kegyelmi állapot, semmihez sem fogható, szívet-lelket csordultig árasztó csoda”.  Szerinte a néptánc ősi kódolt anyanyelve minden gyermeknek, a Hungarikum Ligetben fellépők pedig tökéletesen beszélik ezt a nyelvet. A ritmus, a zene, a mozdulatok vérükké válnak és egy életen át elkísérik őket. A néptáncos gyermekek „a jövőnket, a haza jövőjét jelentik” - fogalmazott.

A Kárpátia Rendezvényházban zajló találkozón a Kárpát-medence magyarlakta területeiről, a többi között Erdélyből, a Felvidékről és a Délvidékről 18 felnőtt, valamint 14 gyermek- és ifjúsági néptánccsoport, mintegy ezer-ezerkétszáz táncos és hét zenekar lép színpadra. A Kárpát-medencei magyar hagyománytisztelő néptáncegyüttesek, népzenekarok, kézművesek, őstermelők és alkotóművészek találkozóján a néptáncbemutatókhoz kiállítások és koncertek, közös imádságok, valamint kézművesek, népművészek és kistermelők vására is kapcsolódik.

A seregszemle a Hungarikum Liget és az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület – Hunyor Népfőiskola főszervezésében valósul meg.

A nyitóképen a Kösöntyű Néptáncegyüttes az Élő Hagyományunk Kösöntyű Találkozóján. Fotó: Lakatos Péter / MTI