Zene és menedzsment a XIV. Felsőoktatási Média Konferencián

Egyéb

A Cseh Tamás Programról mi is többször szóltunk már az oldalon, interjúinkkal igyekszünk a 42 támogatott, pályakezdő zenekar mindegyikét bemutatni. A Program nyolc alprogramból áll: nem csupán kezdő zenészeket támogatnak ezekkel, de klubokat, helyi médiát is. Mint azt Doncsev András, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke a beszélgetés során elmondta, e nyolc alapprogram tulajdonképpen egymásra épül: azáltal, hogy a klubokban új élet, a sajtóban új fórumok jönnek létre, fejlődik a zene piaca is. A lebonyolítás forrása az üres adathordozók után szedett jogdíjakból származó bevétel 25 százaléka, 2014-ben 500 millió forint: ebből két-két millió a zenekaroké, akiknek ezért cserébe legalább öt új dalt és egy videoklipet kell rögzíteniük.

A pénzből az együttesnek egy mentort is fel kell fogadnia, hogy legyen, aki ?fogja a kezüket?, aki segít megtenni az első lépéseket. A Design Terminálban jelen volt Tóth Szabolcs is, aki nem csupán a Sugarloaf tagjának, de az egyik nyertes pályázó, a VUK zenekar mentorának szerepét is betölti. Mint azt Fekete István, a VUK frontembere is elmondta, a mentor főleg azért nagy segítség, mert addigi tapasztalatait is átadhatja az újoncoknak. Mint arra visszaemlékezett, a Cseh Tamás Program előtt saját erőből próbáltak létezni: koncerteket szervezni, stúdiózni, klipet forgatni. Azóta sok minden változott. Véleménye szerint a Program ?összehozta a kisebb rádiókat, a televíziókat is?, tőlük is egyre több megkeresést kapnak.

A Programra legutóbb közel 200 zenekar jelentkezett, ebből egy szakmai zsűri válogatta ki a győztes negyvenkettőt többféle ismérv, például színpadra termettség, létjogosultság, és kereskedelmi szempontok alapján. Hiszen fontos az is, hogy a nyertesek is jogdíjat termeljenek, ezáltal biztosítsák a Program folyamatosságát és fejlődését. ?Sanyarú a sorsuk a fiataloknak és előadóknak, nehéz megvetniük talpukat a piacon.? ? mondta Tóth Szabolcs. Mint kifejtette, pályája elején ő is örült volna, ha lett volna lehetőség arra, hogy valaki ebben besegítsen.

mediakonferencia_500x334.png
balról jobbra: Fekete István, Tóth Szabolcs, Doncsev András

Mint azt Doncsev András rögzítette, a Cseh Tamás Program esetében nem külföldről megvásárolt licencről beszélhetünk, így az folyamatosan fejlődik. E fejlődés szempontjából két fontos irányt emelt ki: egyik a mindennapos zenetanulásé, a zeneoktatás támogatásáé, a másik pedig, hogy ?szülessenek jó dalok?. Kiemelte a közmédia szerepét is: mint mondta, kölcsönös érdekük a magyar zenekarok fejlődése, a Petőfi TV-ben való megjelenési lehetőség így például fontos lehet a kezdő együtteseknek, de érdekük ugyanúgy nekik is, hogy jó magyar zenét sugározhassanak. Hiszen, amit nem ismerünk, nem is halljuk meg. ?Hiszek abban, hogy van egy reneszánsza az élő zenének is?- mondta a színvonalas koncerthelyszínek, klubok támogatásával kapcsolatban.

Különös módon rímelt beszélgetésükre a konferencia következő pontja, Kovács Péter főszervezőnek a fesztiválkommunikációról és a Borsodi Kingdom of Hegyalja fesztiválról szóló prezentációja. A Hegyalja Fesztivál 15 éves múltra tekint vissza: ?99-től 2013-ig minden évben megrendezték Tokaj-Rakamazban, 2014-ben azonban elmaradt. Mint mondta, ezután a bizalomvesztés után szeretnének most bizonyítani, egyben egy új brandet kiépíteni. Ezt támogatja egy megújulás is ?minden fronton?: újak a szervezők, a fesztivál új nevét pedig új arculattal és látványvilággal párosítják. Rakamaz Királysága varázslatos világ, ahová éjszaka a környező hegyekből még a szörnyek és varázslények is lejönnek mulatni: az ezen az ötleten alapuló egységes arculat jó példája a fesztivált bevezető trailer is, mint pedig azt Kovács Péter mondta, a trailerben megjelenő szörnyek veszik majd körbe dizájnelemként a fesztiválra látogatókat is.

A rendezvény eddigi koncepcióját a meghívott zenekarok kiválasztásában is próbálták megváltoztatni: bár a rockrajongók a felhozatallal továbbra is elégedettek lehetnek, a fesztivál immár egy szélesebb zenei palettában gondolkodik, nyitnak így akár a mainstream felé is. Összesen három nagyszínpadon és kisebb színpadokon hallgathatnak majd nagy külföldi és hazai neveket, de kisebb, színvonalas produkciókat, így Cseh Tamás Programban részt vevő zenekarokat is az odalátogatók. A szándékolt eklektikusság jól látható már a résztvevők felsorolásából is: Kovács Péter a nagyobb nevek közül a Nightwish-t, a Rudimentalt, valamint az Architects és a Clean Bandit nevű zenekarokat említette. Bár innen-onnan hallani még kétkedő hangokat a megújulással kapcsolatban, a szervezők célja az elkövetkező 3-4 évben minden irányból stabil bizalmat kiépíteni. ?Annak van értelme, ha a következő 15 évben gondolkodunk.?- mondta a főszervező.