A Zeneakadémián indított koncertsorozatot Íme, az ember címmel az ősszel a Danubia, ez folytatódik tavasszal is a Nagyteremben. ?Az emberi szenvedéseket, küzdelmeket, bukásokat és győzelmeket szeretnénk bemutatni ezzel a sorozattal. A művek kapcsolódása plusz kapaszkodót ad a nézőknek, hogy ezáltal is közelebb kerülhessenek hozzájuk? ? mondta el Hámori Máté a sorozatról.

A művészeti vezető örömmel jelentette be, hogy tavasszal Perényi Miklós gordonkaművész is fellép az egyik koncerten. A Zeneakadémián olyan zeneszerzők művei csendülnek majd fel, mint Schumann, Berlioz, Bartók, Debussy és Liszt. A fellépő művészek között lesz Balogh József és Fejérvári Zoltán zongoraművészek, valamint Kocsis Zoltán és Héja Domonkos is dirigálni fogja a zenekart.

A Danubia egyik kiemelt koncertjét február 15-én tartják a Művészetek Palotájában. Zsoldos Dávid, a Művészetek Palotája Szimfonikus felfedezések című sorozatának szerkesztője beszámolt arról, hogy az anno Szimfonikus körképként indult sorozat, ami általában vidéki zenekaroknak adott bemutatkozási lehetőséget, mára átalakult a fiatal tehetségek bemutatásává. Hozzátette, ?sose tudni, ki szereti, ha még fiatalnak nevezik, és ki sértődik meg, ha nem. Egy biztos, az 1989-ben született Demény Balázs zongoraművész biztosan beleesik a fiatal kategóriába.?

Az ifjú művész számos versenyen ért el előkelő helyezést: többek között a Magyar zene fesztiválja és a Carl Flitsch Zongoraverseny I. helyezettje. A műsor másik fontos résztvevője Sándor László zeneszerző, aki 2013-ban az Új Magyar Zenei Fórum zeneszerzőverseny nagyzenei kategóriájának bronzérmese lett és a Müpa különdíját nyerte el, mert legjobban használja ki a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem akusztikai lehetőségeit. ?Élmény volt, hogy használhattam hozzá a Müpa orgonáját is. A februári előadás különlegessége, hogy olyan hangszerek is megszólalnak a koncert alatt, amik a versenyprogramban kimaradtak?- mesélte a zeneszerző.

A Budapest Music Center is szokásos játszóhelye a Danubiának, így a tavaszi félévben egy koncertsorozattal és egy különleges projekttel várják ott közönségüket. Hámori Máté elmondta, hogy a BMC kitűnő hely arra, hogy kamarazenei műveket is bemutassanak a hallgatóknak, valamint a zenekarnak is remek lehetőséget nyújt az együttjátszásra.

Tavasszal a Mendelssohn család kerül terítékre, akik fontos művészet és kultúra pártolók voltak. A három koncertes sorozat Fanny, Abraham és Felix Mendelssohn köré épül: Fanny, aki maga is zeneszerző volt, csak bátyja mellett háttérbe szorult, Abraham, az apa, aki fontos szerepet vállalt a család életében, valamint Felix, aki világhírűvé vált. A koncepció ívét a család adja, különlegessége, hogy Felix Mendelssohn daljátéka is elhangzik majd, ami Magyarországon több mint 100 éve volt utoljára hallható.

Kevésbé ismert, hogy Mundroczó Kornél koncerteket is rendez, legutoljára az antwerpeni Operában mutatta be Bartóktól A kékszakállú herceg várát. A BMC-ben Schubert Winterreise című dalciklusát rendezi, amihez videoinstallációkat készített, ezzel változtatva a koncertélményt összművészetivé. Az installáció témája a menekültek helyzete.

Hámori Máté elmondta, hogy folytatják a fiatalok bevonását a komolyzenébe: az óbudai általános iskolákban Weöres Sándor megzenésített verseivel tartanak foglalkozásokat, valamint a középiskolásoknak rendezett mentorprogrammal a zenészéletbe nyújtanak betekintést. A tavaly részt vevő két kilencedikes osztály az élményről blogokat és videókat készített, majd a tanulók részt vettek egy koncertjükön.

(Fotó: Óbudai Danubia Zenekar Facebook oldala)

Bodor Máté