?Az Európai Bizottság 2011-ben hozta létre az Európai Örökség-címet, és első alkalommal 2014-ben díjazott helyszíneket? ? emelte ki dr. Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságért és sportért felelős biztosa. A címmel az Európai Bizottságnak az a célja, hogy elismerje azokat az európai örökségi helyszíneket, amelyek Európa identitása és történelme szempontjából fontos, hozzáadott értéket képviselnek. Az, hogy erre a címre 2015-ben a Zeneakadémiát is jelölték, azt mutatja, hogy az európai történelem szempontjából is fontos értéket őriz ? tette hozzá a biztos.
?Mióta gazdája vagyok a díjnak, már ez a második magyar helyszín, az első a soproni Páneurópai Piknik Emlékpark volt. Mind a kettő nagyban hozzájárul Európa történelméhez? ? fogalmazta meg Navracsics Tibor, kiemelve: nagy megtiszteltetés a számára, hogy a Zeneakadémia épületébe mint az európai kulturális örökséghez hozzájáruló intézménybe léphetett be.
Puskás Imre, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős helyettes államtitkára egyetlen szóval jellemezte, mit érez. Ez pedig a büszkeség. Mint mondta, több okból is büszkék lehetünk. Egyrészt a Zeneakadémia épülete kifejezi azt, hogy a magyar kultúra európai színvonalú. Másrészt büszkék lehetünk arra is, hogy Európa ezt az értéket elismeri. A két magyar, Európai Örökség-címet nyert helyszín más-más okból, de erős szimbólumként mutatja azt, hogy mi, magyarok hogyan tudunk részt venni az európai történelem alakításában. Kiemelte: nemcsak az a fontos, hogy visszatekintünk a múltra, hanem az is, hogyan viszonyulunk ahhoz, amit a magyar elődeink létrehoztak. A büszkeség azért is jogos, mert a visszatekintés mellett meg is őrizzük azokat a kulturális épületeket, amelyeket létrehozott a magyarság. A kormánynak az a szándéka, hogy őrizze, ápolja ezt az örökséget ? tette hozzá a helyettes államtitkár.
Szalay?Bobrovniczky Alexandra kultúráért felelős főpolgármester-helyettes megjegyezte: a díj azt is elismeri, hogy a főváros élővé tudja tenni az örökségét, és az értékőrzésnek a turizmusban is kézzelfogható eredménye van, a Zeneakadémia sok turistát szólít Budapestre.
Dr. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora pedig kiemelte: ?140 éves tradícióra épülő intézmény a Zeneakadémia. Magyarország gyökereihez kapcsolódó értéket őrzünk. A világ minden pontjáról felkeresik a Zeneakadémiát.? Mint mondta: a nyitottság mindig is jelen volt, Liszt Ferenc világpolgár volt, és ezt a tradíciót őrzi a Zeneakadémia is.
Jelenleg 29 európai helyszín rendelkezik Európai Örökség-címmel. Ezen helyszínek az európai eszméket, értékeket és történelmet képviselik. Európa kultúrájában, történelmében vagy az európai integrációban betöltött szerepük miatt választották ki őket. Az Európai Bizottság célja, hogy a helyszínekhez olyan események, rendezvények kapcsolódjanak, melyek az Európai Unió állampolgárait és különböző értékeit közelebb hozzák egymáshoz. Ez képezi a Pro Progressione Kft. programjának elsődleges célját is. Ennek lényege olyan nemzetközi együttműködésen alapuló kulturális és művészeti program létrehozása, amely összekapcsolja és népszerűsíti az Európai Örökség-címmel rendelkező helyszíneket. Ezért szervezett a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ és a Pro Progressione Kft. közösen konferenciát ?Az Európai Örökség-címmel rendelkező helyszínek hálózata? címmel február 24. és 26. között Budapesten az Európa Pont és a Kultúrpont Iroda közreműködésével.
Petrányi Barna, a Pro Progressione Kft. igazgatója elmondta: az Európai Örökség-címmel rendelkező helyszínek hálózata elnevezésű workshop az első olyan kezdeményezés, amely keretein belül a helyszínek képviselői nem egy-egy hivatalos fogadáson találkoztak. Az esemény célja, hogy a címmel rendelkező helyszínek között aktív hálózat alakuljon ki, amely közös nemzetközi együttműködésekhez biztosítaná a megfelelő struktúrát. A helyszínek képviselői és az egyes országokban felelős koordinátorok a workshop folyamán non-formális eszközökkel ismerkedhettek meg egymás eddigi tevékenységeivel, tapasztalataival és a jövőre vonatkozó céljaikkal. A tréningek különböző témákat ölelnek fel tekintettel a helyszínek változatosságára: közös oktatási programok, mobilitási programok, rezidenciák, népszerűsítő tevékenységek, turizmus és marketing, kapacitásbővítés, strukturált hálózat.
A konferencia kapcsán tartott február 26-ai sajtótájékoztatón a szervezők bemutatták a Zeneakadémiát, amelyet 1875-ben alapított a kiváló zeneszerző, Liszt Ferenc. A sokoldalú létesítmény ? oktatási intézmény, nemzetközi zeneművészeti egyetem és koncertközpont ? zenei örökségünket állítja a középpontba, miközben hű a nyitottság, a kreativitás és az újítás szelleméhez, valamint európai és nemzetközi jellegéhez. A Zeneakadémiának a szecesszió egyik remekműve, Korb Flóris és Giergl Kálmán építészek 1907-ben átadott épülete ad otthont. Ezen kívül az intézményhez tartozik többek között a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont, a Kodály Intézet és a Kodály Múzeum is.
Fotó: Csákvári Zsigmond