Zenés estekkel színesíti a nyarat az Állatkert

Egyéb

Kinek a kezdeményezésére, ötletére indult el a programsorozat az Állatkertben?

 

A ?Zenés állatkerti esték? koncertsorozatot 2002 óta rendezzük meg minden évben a Fővárosi Állat- és Növénykertben. Az ötlet azonban nem új, mert az intézmény zenei hagyományai ennél sokkal régebbi múltra tekintenek vissza. Már az 1800-as évek végén rendszeres zenei programok zajlottak a kert területén. Az 1910-es években az Állatkertnek saját, hatvan tagú szimfonikus zenekara volt, amelyben Wieschendorff Henrik vezette a karnagyi pálcát. A húszas években induló Magyar Rádió az Állatkertből sugározta az első koncertjét, amint azt az LGT is megénekelte a ?Rádió? című dalban. A II. világháború után a Filharmónia Vállalat szervezett koncerteket az egykori szabadtéri színpadon, amelynek helyét ma a Japánkert foglalja el. A hatvanas években lényegében megszűnt hagyomány csak az 1990-es évek közepén elevenedett meg ismét a Budapesti Fesztiválzenekar koncertjével.

A jegyek hány százalékát tudják értékesíteni, származik-e ebből jövedelme az állatkertnek, vagy a reklámérték miatt kezdtek hasonlóba?

Elég komoly kiadásokkal jár egy ilyen koncert (fellépők, színpadtechnika, világítástechnika, hangosítás), úgyhogy a bevételek épp csak fedezik a kiadásokat. Van szponzor is, szóval a jegyek árbevételével meg a szponzorációval együtt általában nullszaldó körüli a mérleg. Nem is annyira üzleti, mint inkább kulturális megfontolásból szervezzük meg a koncerteket, hiszen az Állatkert egy különleges közösségi tér is, és az állatkerti koncertek különleges színfoltot jelentenek a budapesti kulturális programkínálat palettáján. Egyúttal a hagyományainkat is ápoljuk.

Folytatódnak-e az év további felében a kulturális programok az Állatkertben vagy esetleg jövőre szerveznek-e hasonlót?

Mi magát az Állatkertet is kulturális programként tartjuk számon, hiszen a kultúra, a műveltség nemcsak "humán" terület (bár sokan ezt hiszik). Szóval ilyen értelemben minden állatkerti program kulturális program is egyben. De ami a zenei programokat illeti, a koncertsorozat egészen augusztus 21-ig, a Budapest Bár fellépéséig tart, addig minden szerdán este lesznek koncertjeink. E héten a Hot Jazz Band és Orosz Zoltán, a jövő héten Hernádi Judit (Heilig Gáborral és a Good Afternoon zenekarral), utána következő héten Illényi Katica, majd egy hétre rá a Budapest Klezmer Band, aztán pedig a már említett Budapest Bár. És feltett szándékunk, hogy a jövő évben is szervezünk hasonló koncerteket.

Mi alapján válogatták össze a fellépő együtteseket?

Mindenekelőtt azt határoztuk meg, hogy milyen stílusnak és milyen típusú zenének van helye az Állatkertben. Mert mondjuk teszem azt jó páran kedveljük a heavy metal-t vagy a hard rock-ot, mégis disszonáns lenne egy állatkerti környezetben. Szóval egyrészt komolyzenéről, de még inkább a könnyűzene komolyabb műfajairól beszélünk. Ezen belül viszont nagy a változatosság. Ha végignézzük, kik léptek fel idén eddig (Szulák Andrea, Sárik Péter Trió + Micheller Myrtill, Sebestyén Márta és a Sebő-együttes, Für Anikó + Hrutka Róbert és zenekara, Szalóki Ági, Bíró Eszter és Falusi Mariann, Csík Zenekar + Dresch Mihály), akkor azért jól látszik, hogy különféle stílusok és irányzatok jól megférnek az Állatkert színpadán, a közös nevező a magas művészi színvonal. Egyébként vannak, akik régi jó ismerőseink, pl. a Hot Jazz Band és Orosz Zoltán, valamint a Budapest Klezmer Band korábban már többször is felléptek nálunk, de Micheller Myrtill, Sebestyén Márta és Szalóki Ági, sőt a Budapest Bár sem most lép(ett) fel először az Állatkertben. A fellépőknek sokszor külön kapcsolata is van az Állatkerttel. A Hot Jazz Band például swinges hangzással újragondolta a Bilicsi Tivadar-féle, eredetileg polkaként előadott "Évike az állatkertben" című dalt.
 

(Készítette:Takács Erzsébet)