Zivataros évszázadok az m1-en

Kultpol

Kézzelfogható történelem - akár ezt a címet is kaphatta volna a Magyar Televízió április 26-án induló ismeretterjesztő filmsorozata. Az Úton a haza felé című első epizód bemutatja az államalapítás korának megőrzött vagy rekonstruált emlékeit, legfontosabb helyszíneit, megidézi mondakincsünket, nyomába ered ősi szólásainknak, és bemutatja a legújabb kutatási eredményeket is. Fodor István, a korszak szakértője egyetemi tanterem vagy televíziós stúdió helyett a Vereckei hágónál mesél Árpád népének útjáról.
 
 Nagy György és a csodaszarvas
 
"Kézbe vesszük az első magyar pénzérmét, a Szent István kardjának és a Lehel kürtjének tartott tárgyakat. Történelmi legendákat cáfolunk vagy erősítünk meg, utánajárunk a nyereg alatt puhított hús, a fehér ló és a csodaszarvas mondájának, de kinyomozzuk azt is, mire használták őseink az istenfát" - mondja Nagy György, a Magyarország története műsorvezetője, aki maga is történészként diplomázott.
 
A Magyarország története forgatásába - egyéves előkészület után - tavaly októberben fogott a Magyar Televízió a legkorszerűbb, nagy felbontású televíziós technika alkalmazásával. A BBC magas színvonalú dokumentumfilmjeihez hasonlítható, rendkívül színes, változatosan felépített ismeretterjesztő műsor jeleneteit túlnyomó többségében az eredeti helyszíneken, így a Vereckei-szorosnál vagy épp az Enns folyónál, "Óperencia" határán forgatják.
 
Az első, április 26-án vasárnap este 18.55-től látható, Úton a haza felé című epizódban az Őshazától a Kárpátokig kíséri a műsor a vándorló magyar népet. Kiderül, hogy mi köze van Ungvár nevének a "Hungária" névhez, a nézők megtudhatják, hogy miért nem szabad rálépni a küszöbre, hogy milyen madár a turul, vagy éppen, hogy mi köze a nemzésnek a nemzethez. Az adás végén pedig azt is megtapasztalhatják az érdeklődők, hogy milyen látvány tárult a honfoglalók szeme elé a Vereckei hágóról...