Minden idők legzöldebb olimpiájára készülnek Párizsban

Kultpol

A szervezők szerint még a tokiói, nézők nélküli nyári játékoknál is környezetbarátabb lesz a kéthetes sportesemény, hacsak egy hőhullám közbe nem szól.

Környezetbarát olimpiát terveznek. Fotó: Mustafa Ciftci / Anadolu via AFP
Környezetbarát olimpiát terveznek. Fotó: Mustafa Ciftci / Anadolu via AFP

A múlt héten azzal került be a hírekbe Párizs polgármestere, Anne Hidalgo, hogy a francia sportminiszter után ő is úszott egyet a Szajnában, ezzel is bizonyítva, hogy a folyó alkalmas lesz a nyílt vízi úszószámok, valamint a triatlon és a paratriatlon megtartására. Macron is ígéretet tett egy hasonló performanszra, de egyelőre még nem merítkezett meg a vízben.

A Szajna megtisztítása – amelyben több mint száz éve, 1923-ban tiltották meg a fürdést egészségügyi kockázatokra hivatkozva – csak az egyik olyan törekvés, amellyel a szervezők minden idők legzöldebb olimpiájaként szeretnének bevonulni a történelembe.

Anne Hidalgo is úszott a Szajnában. Fotó: Joel Saget / AFP
Anne Hidalgo is úszott a Szajnában. Fotó: Joel Saget / AFP

Párizs újrahasznosítása

A fenntarthatóság érdekében a sporteseményeket 95 százalékban már meglévő létesítményekben tartják meg, ahelyett, hogy új épületeket építettek volna. A biciklisták például a Saint-Quentin-en-Yvelines velodrome-jában fognak versenyezni, amely tíz éve épült. A vívószámok az 1900-ban átadott Grand Palais-ban kapnak helyet. A BMX és gördeszka tehetségei a Concorde téren mutathatják be tudásukat.

Az atlétikai számokat a Stade de France stadionjában bonyolítják le. Az ennek megvilágításához szükséges elektromos energiát kőolaj helyett bioüzemanyagból állítják elő, amellyel 13 ezer tonna szén-dioxid-megtakarítást akarnak elérni. Az Adidas Arena székei olyan újrahasznosított műanyagból készültek, amelyeket a városi szelektív kukákból gyűjtöttek be.  

Az olimpiai faluban a sportolókat újrahasznosított tollaslabdákból készült dohányzóasztalok, ejtőernyős szövetből készült babzsákok, újrahasznosított palackkupakokból készült székek várják. A játékok helyszíneinek berendezése, a sportolók, az önkéntesek és a személyzet megfelelő körülmények között történő elhelyezése egyébként is rengeteg, 620 ezer tárgyat igényel, bár már ez is 25 százalékos csökkenést jelent az eredetileg tervezett nyolcszázezres tételhez képest.

Az olimpiai falu. Fotó: Illyés Tibor / MTI
Az olimpiai falu. Fotó: Illyés Tibor / MTI

A többek kötött 180 ezer ruhaakasztót, 16 ezer ágyat és éjjeliszekrényt, hatezer WC-papír-tartót, 1400 mikrohullámú sütőt, hétezer WC-kefét és 2200 napernyőt is tartalmazó, az olimpia után feleslegessé váló berendezési tárgyat a szervezők eladják, illetve eladományozzák majd.

A több ezer sportoló vágyait megtestesítő olimpiai érmek mindegyike tartalmazni fogja az Eiffel-torony egy darabkáját, amelyeket korábbi felújításokból gyűjtöttek össze. Az érmekhez használt arany és ezüst szintén száz százalékban újrahasznosításból származik.  

Forró kérdés

A vitorlásversenyek egy része a marseille-i Calanques Nemzeti Parkban zajlik majd, ahol olyan védett, tengeri füves rétek találhatóak, amelyet a Földközi-tenger tüdejének neveznek, mivel 2,5 hektár ilyen terület annyi szén-dioxidot képes megkötni, mint 37 hektár esőerdő. A növények védelme érdekében a szervezők drónszerű bóják használatát tervezik a versenyen, és korlátozzák a horgonyzást is.

A sportolók és a kísérők számára biztosított ételek 25 százaléka Párizs 250 kilométeres környezetéből származik majd, a kínált ennivalók 60 százaléka pedig növényi alapú lesz. A szörfversenyeket Tahitira tették annak érdekében, hogy az emberek inkább a tévében kövessék az eseményeket utazás helyett.  

Az eredetileg légkondicionáló nélkül tervezett, környezetbarát párizsi olimpiai falu geotermikus hűtőrendszerrel rendelkezik, amely hideg vizet szivattyúz a föld mélyéről, hogy a belső hőmérsékletet legalább 6 °C-kal alacsonyabban tartsa, mint amilyen a kinti levegő. Az előrejelzések szerint azonban jelentős hőhullámok várhatóak a francia fővárosban, így a szervezők a sportolók és edzőik nyomására 2500 klímát rendeltek az utolsó pillanatban.

A szurkolói zónákban is dominálnak az újrahasznosított anyagok. Fotó:  Telmo Pinto  / NurPhoto via AFP
A szurkolói zónákban is dominálnak az újrahasznosított anyagok. Fotó: Telmo Pinto / NurPhoto via AFP

Kérdéses, hogy így sikerül-e majd azt az ambiciózus célt elérni, hogy a riói és a londoni olimpiához képest 1,5 millió tonnával kevesebb szén-dioxid-kibocsátást érjenek el, amivel még a 2021-es, nézők nélküli tokiói játékokat is megelőznék.

A cikk forrásai itt, itt, itt és itt olvashatók.