Zöld utat a magyar designnak - MAGYAR FORMATERVEZÉSI DÍJ 2008

Egyéb


formatervezesidij_mosogep.jpg
Szabó Levente környezetbarát mosógépe
Hagyományosan az Iparművészeti Múzeum mutatja be a Magyar formatervezési díj idei nyerteseinek munkáit. Az idei ünnepélyes díjkiosztón és a nyertes vagy dicséretet kapott munkákból rendezett kiállításon ismét volt több világszínvonalú terv, amire máshol azonnal lecsapnának a gyártók, mert megérzik bennük a jövő irányát. Nálunk a jövő egyelőre címzés nélküli borítékban gubbaszt egy fiókban, és a hozzá vezető utat egyenként kell megtalálni azoknak, akik elég izgágák a kereséshez.
 
Szerencsénk, hogy a design területe már jó néhány éve nem adja fel ezt a keresést, annak ellenére, hogy a hazai ipar még mindig nem mozdult rá a jobbnál jobb ötletekre. Piacképes termékünk már sok van, de a piacra termelők ritkán mernek kockáztatni egy-egy újdonság bevezetésével.
 

formatervezesidij_gauss_kerek.jpg
A Gauskerék, Gőczey András munkája
Ha csak az idei termést nézzük, itt van például a bárhol kapható, sőt használtan is kiváló biciklikerékből és a rászerelt merev huzatból álló Gauskerék, Gőczey András munkája: nem csupán egy eddig nemlétező tárgyat, de egy új funkciót is útjára indított, hiszen a roller és a bringa keresztezéséből életvidám, energiával teli új sportágat indítványoz. Vagy Lenkei Balázs két elemből álló, elegánsan egyszerű kerti zuhanyozója, amiben a vizet maga a nap melege fűti; de nagyot szól az idén végzős Nyilas Kálmán hordozható és bárhol felállítható mobil szélgenerátora is. Ezek a tervek egyértelműen a komplex, ökotudatos tervezésből születtek, és már a gondolat megszületésének pillanatában termékké kellett volna lenniük. Hasonló kaliberű Szabó Levente környezetbarát mosógépe - ez az OKM különdíját vitte el -, amely nem csupán kicsi, tehát bárhová befér, de lekerekített, végtelenül egyszerű vonalvezetése klasszikus szimbólummá emeli a high-tech megoldást.
 
Nyilas Kálmán hordozható és bárhol felállítható mobil szélgenerátora 
Szemléletváltást mutat tehát a szakma elbírálása, amely ilyen sikerre vitte a környezetre figyelő terveket. Jó lenne azt hinni, hogy egy újabb korszak kezdetén jár a magyar formatervezés, de még jobb lenne, ha nem csupán az ötletek évadját, hanem végre a sikeres termékekét is ülhetnénk. A hangsúlyosan környezettudatos tervezés mellett a klasszikus formatervek is arattak: díjat kapott a Room magazin vizuális arculattervezője, Lonovics Zoltán, amiért a budapesti életstílust európai színvonalra emelve, mégis egyedi, izgalmas világként fogalmazza meg, tipográfia, fotó és illusztráció egységével.
 
A diákmunkák között Nagy Richárd magzatvizsgáló berendezése és Sümegi Éva fűszercsomagolása, Szabó Dávid interaktív köztéri padja, Sass Tivadar Viktor kétéltű járműve volt a legsikeresebb. A járműtervezés a magyar design legújabb sikerágazata, akkor is, ha erről egyelőre csak a szakma tud. Mellette kissé elmaradtak a bútor- és öltözettervek, vagy mégsem, ha a dicséretben részesült Kormos Bálint variálható ülő-fekvő bútorára gondolunk, amely geometriai alakzatokból bont ki egy feszített szerkezetet, puha bőr felülettel és archaikusan egyszerű formákkal.
 

Kevés, de szép megoldás jött az idén az ékszertervezés felől, és kissé alulmaradtak a csomagolások is. Nem baj, nem kell mindenben nagyon jónak lenni, elég lesz a jó is. Abból meg van bőven, sorra jönnek a fiatal tehetségek, akik értik és átérzik a modern nagyváros problémáit, az orvosi műszerektől a divatmagazinokig. Most már csak annyi kell, hogy elég nyitottak legyenek a gyártók és a fogyasztók.