Zongoraszóval indul az évad

Egyéb

Bár ez zenekari nyitókoncert lesz, mégis történni fog valami nagyon érdekes, amiben az énekkarnak is nagy szerepe lesz ? mondta el Hamar Zsolt zeneigazgató az évadkezdő szeptember 13-ai sajtóeseményen Budapesten. Hozzátette, hogy az eddigi hagyományos együttműködésen túl a zenekar és a kórus igyekeznek még jobban ?összebogozódni?, így például a próbatermi vendégség sorozatukban az idei évadtól az énekkar is fellép. A zenekarral két hete próbálnak, olyan művekkel dolgoznak, amelyeket a koncerteken gyakran vendégkarmesterek vezényelnek majd. Példaként említette Strauss Imígyen szóla Zarathustra című szimfonikus költeményét, amelyet október 26-án Bertrand de Billy dirigál. Szintén próbálják már egy decemberi hangverseny programját, Gustav Mahler IV. szimfóniáját december 14-én adják elő Keri-Lynn Wilson vezényletével. ?Rendkívül érdekes műhelymunka folyik? ? jellemezte a próbafolyamatot a zeneigazgató, aki szerint mindkét mű alkalmas arra, hogy az egészen apró finomságokat is összehangolják, a muzsikusok egyszerre tudjanak rezdülni, érezni és reagálni. ?Elképesztő mennyiségű tudás, tapasztalat, készségek és képességek arzenálja jellemzi az együttest? ? hangsúlyozta.

 

Somos Csaba karigazgató szerint a ?hajlékony és plasztikus? Nemzeti Énekkar 82 tagja könnyedén és jószívvel fogadja a feladatok különböző jellegét és sokszínűségét. Mint mondta, az énekkar a legnagyobb elhivatottsággal vesz részt a zenekarral közös hangversenyeken, de ezen túl számos operaelőadás, így például a Wagner-napok rendszeres közreműködői a Müpában. Kiemelte: a kórus képes arra, hogy egy évadon belül a Magyar Rádió Zenei Együtteseivel Schütz-műveket szólaltasson meg, előadja Haydn Az évszakok című oratóriumát Takács-Nagy Gábor vezényletével, elénekelje Bach h-moll miséjét Hamar Zsolt, valamint Haydn A teremtés című oratóriumát Vásáry Tamás dirigálásával. Gőzerővel készülnek a novemberi hangversenyre is, amelyen Ligeti György tartósan 20 szólamú Requiem című művét szólaltatják meg a Belga Nemzeti Zenekarral, valamint Kodály Zoltán Psalmus Hungaricusát Brüsszelben.

 

Somos Csaba hangsúlyozta: részt kíván venni az együttes hangzását, intonációját és szövegmondását érintő modernizációs folyamatban, amely a 21. századi vokális kultúrában szükséges ahhoz, hogy lépést tudjanak tartani a nemzetközi porondon más együttesekkel. Példaként említette a skandináv és balti államokat, amelyekben sokat fejlődött a kórushangzás, így véleménye szerint bőven van tennivaló ezen a területen Magyarországon és szerte Közép-Európában. A karigazgató a műfaji sokszínűség mellett az a cappellát szeretné kiemelten kezelni. A sajtótájékoztatón bemutatták azt a hamarosan elérhető mobilapplikációt, amelyről Herboly Domonkos megbízott főigazgató elmondta: a céljuk, hogy olyan új csatornákat nyissanak meg, amelyek a közönséggel való oda-vissza kommunikációt, a közvetlen kapcsolat kialakítását segítik.

Forrás: MTI

Fotó: Nemzeti Filharmonikusok Facebook-oldala