135 éves a békéscsabai színházépület

Egyéb

Az akkor ? talán a nézőtér fölötti reprezentatív bálteremről ? Vigardának, Vigadónak nevezett színházat az a közbirtokossági testület építtette, amely még az örökváltsági díjak fizetésekor alakult, s amely az ebből eredő bevételek egy részével rendelkezett, amit azután középületek építésére fordított.

 

A színházat Halmay Andor építész tervei alapján Sztraka Ernő városi mérnök irányításával építették. A színházteremben akkor 12 páholy, 50 körszék, 70 zártszék, 2 sor erkélyszék, földszinti és emeleti állóhely, valamint két oldalkarzat volt. Összesen mintegy 600 néző fért el benne.

 

A színházépület megnyitója 1879. március 8-án volt. A szép teremhez méltó volt a megnyitó is. Ünnepi díszt öltött a helyiség, melyet teljesen megtöltött az egész megyéből, sőt a fővárosból is érkezett közönség.

 

A nagysikerű ünnepi megnyitó a Szózat hangjaival ért véget, hogy azután elfoglalják Thália templomát a hivatásos színészek, akik a környező nagyobb színházak, vándortársulatok tagjaiként jöttek Csabára, egy-egy, vagy több egybefüggő szezonra szerződve.

 

Ez tartott 75 évig, amikor is 1954 őszén Jókai Színház néven megalakult az állandó színház, aminek 60. évfordulója szintén az idén lesz.

 

(Forrás: Papp János: A békéscsabai színészet története II. rész ? Békéscsaba ? 1961.)