A Cannes-ban a legjobb kutyaalakítás díjával elismert film is látható a Frankofón Filmnapokon

Program

Bár az idei Frankofón Filmnapok a női művészekre összpontosít, a díjnyertes és díjra jelölt alkotások mellett a legnagyobb dobás a Rossz vér, A Pont-Neuf szerelmesei és a Pola X rendezője, Leos Carax filmjének bemutatója, amelyre a rendező is Budapestre érkezik.

Jelenet a Kutyaper című filmből
Jelenet a Kutyaper című filmből

Február 27. és március 9. között a 15. Frankofón Filmnapokon az Uránia Nemzeti Filmszínházban és a Magyarországi Francia Intézetben nyolc országból 23 kortárs díjnyertes frankofón alkotást vetítenek, március 1. és 31. között pedig 16 vidéki helyszínen – Balatonfüred, Debrecen, Eger, Győr, Jászberény, Miskolc, Kecskemét, Pannonhalma, Pécs, Sopron, Szeged, Székesfehérvár, Szolnok, Szombathely, Veszprém – látható egy szűkebb szelekció eredeti nyelven, magyar felirattal.

Február 27-én a budapesti Urániában Sandrine Kiberlainnel a főszerepben a két Césarra jelölt Az isteni Sarah Bernhardt nyitja a 15.  Frankofón Filmnapokat. A szemlén vetítik az Oscar-díjas Michel Hazanavicius A legértékesebb áru című édes-bús animációját szeretetről és emberségről, a Kutyaper című svájci–francia vígjátékot, melyben egy cannes-i Palm Dog-díjjal elismert kutyaalakítás látható, a Dübörgő szívek című francia romantikus vígjátékot Adèle Exarchopoulos és François Civil főszereplésével, valamint Jacques Audiard Cannes-ban már díjazott, 12 César-jelölést és 13 Oscar-jelölést kapott Emilia Pérez című filmjét.

Érkezik a Bámulatosak, melyben egy ikerpár a betegséggel megküzdve képes megtartani művészetüket, Emmanuel Mouret César-díjas rendező Velencében debütált Barátnők című romantikus drámája, a Játék a tűzzel című dráma, melyért 2024-ben Velencében Vincent Lindont a legjobb férfi főszereplő díjával méltatták, a Julie Delpy rendezte, Barbárok a szomszédban című, jó arányérzékkel felépített, éles nyelvű, a rasszizmusról szóló vígjátékot, valamint a Velencében debütált, elgondolkodtató és szívet melengető Ragaszkodást.

Vetítik François Ozon legújabb filmjét, a San Sebastiánban a legjobb forgatókönyv díját elnyert Ha megérkezik az őszt, a 91 éves Costa-Gavras Az utolsó lehelet című alkotását, továbbá Leos Carax Ez nem én vagyok című új filmjét, amely után közönségtalálkozó lesz a rendezővel. Szintén közönségtalálkozó kíséri A játszma francia feliratos vetítését, az eseményen Fazakas Péter, Köbli Norbert és Kulka János vesznek részt, míg a Bonzsúr, Svejc című svájci–olasz vígjáték után Svájc magyarországi nagykövetével, Jean-François Parozzal lesz beszélgetés.

A programban szerepel az Átok című belga–francia–kongói dráma, amely Cannes-ban Új Hang díjat nyert, az ugyanott ifjúsági díjjal elismert Boldogok a sajtkészítők című, szelíd humorú felnövéstörténet, a Befagyott oázis című marokkói dráma, a Kim Thuy regényéből készült Ru című kanadai film.

A Malmkrog című román–szerb–észak-macedón–bosznia-hercegovinai–svájci–svéd történelmi dráma a 2020-as Berlinalén az Encounters szekció legjobb rendezés díját hozta el, és érkezik egy minden korosztálynak ajánlott animáció, a Vademberek.

Műsoron lesz Görögország Oscar-nevezettje, A gyilkos asszony, a Csajbanda című francia–marokkói film, amely arról szól, hogy a digitális érában sem könnyű tininek lenni. A vetítést kerekasztal-beszélgetés követi a nők elleni erőszakról és a cyberszexizmusról. A zárónapon látható a színes nőket ábrázoló és Nanas című monumentális szobrairól ismert Niki de Saint Phalle életrajzi filmje, a Niki. Ehhez kapcsolódóan aznap a street arté lesz a főszerep a Francia Intézetben.