Az épített örökséget és városi közösségeket ünneplő Budapest100 szervezői jövőre ismét keresik a városrészek és városlakók történeteit, de ezúttal egy kicsit másképp, mint eddig tették. A májusban megnyíló házakat ezúttal az őket körbeölelő városi zöldfelületek kapcsolják majd össze, legyen szó belső udvarokról, tetőkertekről, a házak közötti közös használatú kertekről, burjánzó gangokról vagy közösségi kertekről. A fesztivál célja ezeket felkutatni, bemutatni és támogatni a közösségépítő városi zöldítési folyamatokat.
A mindennapjainkat egyre jobban meghatározó klímatudatosság és a városi biodiverzitás fontosságára való figyelemfelhívás kiemelt célja a KÉK-nek és a Budapest100-nak egyaránt. Városaink zöldfelületei fontos szerepet játszanak a levegőminőség javításában, a városi hőszigetek kialakulásának és negatív hatásainak mérséklésében és a velünk élő növény-, állat- és rovarvilág sokszínűségének megőrzésében. A hatások összeadódnak: a nagy közparkok mellett az épületek által határolt kisebb-nagyobb oázisok is jelentősen alakítják a városlakók és környezetük jólétét.
A fesztivál idei témaválasztása nem egy konkrét korszakra koncentrál, ezért lehetőséget ad sokféle korú épület megszólítására, ahogy a városi zöldfelületek sokszínűségének bemutatására is. A téma párbeszédre hívja nemcsak az építészszakmát, de a tájépítészeket, botanikusokat, biológusokat, kertészeket és minden olyan szakterület képviselőjét, akik a városi ökoszisztémával, kertek, parkok létrehozásával, gondozásával foglalkoznak. Emellett a Budapest100 továbbra is a lakók és közösségek ünnepe, így arra keresi a választ, hogy ők miként tehetnek együtt lakóhelyük zöldítéséért.
A 2022-ben négynaposra bővített városi fesztivál idén is szakmai nappal indul, majd a sétanapot követő hétvégén, május 24-én és 25-én a Budapest100 szervezőcsapata bemutatja azokat a házakat, kerteket, udvarokat, ahol a közösségek másoknak is példát mutatva járnak élen környezetük zöldítésében.