Öt új könyv az új évre Szabó Magdától József Attiláig

Könyv

Új év, új könyvek – fordíthatjuk át a mondást a könyvmolyok számára. Az új év első hónapjának elteltével valószínűleg már mindenki kiheverte az ünnepek utáni fáradalmakat, visszatért minden a régi kerékvágásba. Van, ami le se tért erről az útról, hiszen a karácsonyi és újévi készülődés sosem zavarja meg a könyvkiadók feladatait: mindig lehet újabbnál újabb olvasmányokra számítani a könyvesboltok polcain. Nem lesz ez másképp az elkövetkezendő időkben sem. Ennek apropóján ajánlunk mi is néhány olvasmányt, amiket érdemes minél hamarabb előjegyezni az online könyves webáruházakban.

Szabó Magda: Az őz

Szabó Magda: Az őz
Szabó Magda: Az őz

Minden évben legalább egy Szabó Magda-könyvet illik vagy legalábbis megéri elolvasni. A Jaffa Kiadónak köszönhetően – a sokadik kiadás után – idén az írónő Az őz című regénye kerül szemmagasságba.

Graff Angéla és Encsy Eszter élete és sorsa oly szorosan tartozik össze, akár a nappal és az éjszaka – s ők ketten éppen ennyire ellentétei is egymásnak. Komor korban töltik együtt gyermekéveiket, amelynek sötétségéről Angéla mit sem tud, s amely örökre feketére festi Eszter lelkét. Angéla gondtalan áhítattal mosolyog a hajnali fénybe, miközben széthulló családja életük romjait menekíti, Eszter pedig tehetetlen irigységgel zokog, amiért nem láthatja szenvedni ezt az ártatlan angyalt.
Évekkel később találkoznak ismét, a kapocs kettejük között egy férfi – férj és szerető. Eszter ünnepelt színésznő, mégis boldogtalan: a lelkében izzó démoni gyűlölet lassan elpusztít mindent, ami boldoggá tehetné. Angéla örök gyermek, fogalma sincs a körülötte munkáló gyilkos indulatokról, emésztő szenvedélyekről. Nem sejti, hogy akiket a legjobban szeret, háta mögött megcsalják, élete felforgatására készülnek.
Az őz egy szerelmi háromszög és egy élethosszig tartó, engesztelhetetlen bosszú kegyetlen története. Szabó Magda magával ragadó, kíméletlen regénye méltán tette egy csapásra híressé és elismertté szerzőjét: több mint húsz nyelvre fordították le, és máig sem veszített elementáris erejéből.

A könyv várható megjelenése január 24.

 

Vámos Miklós: Utána tánc

Vámos Miklós: Utána tánc
Vámos Miklós: Utána tánc

Vámos Miklós újabb regénnyel jelentkezik, a Karcsú Könyvek sorozat legújabb írása az Utána tánc, amely az Athenaeum Kiadó gondozásában kerülhet az olvasók könyvespolcaira.

„A Hanyatt-homlok a nyolcvanas évek legelején íródott, midőn a cenzúra rohamokban működött. Gondoltam egy merészet: kisregényt komponálok, kizárólag álmokból. Drága cenzor urak (hm, elvtársak), álmodni azért csak szabad... vagy nem?!
Az Utána tánc 2024-ben készült. Miért lett visszatérő álmaim főszereplője a régóta halott apám? Válasz fizetve” – írja a könyv szerzője.

A könyv várható megjelenése január 29.

 

Márai Sándor: Idegenek

Márai Sándor: Idegenek
Márai Sándor: Idegenek

„Míg a Féltékenyeknek az apa úgy vált főszereplőjévé, hogy a regény alig vállalkozott a megjelenítésére, Az idegenek szövegében már olyan főhősnek mutatkozik, aki a megjelenítés elsődleges tárgya, akit immár nem csupán a szereplői kapcsolatrendszerben betöltött pozíciója, illetve a többi szereplő rá vonatkozó kijelentései és gondolatai tesznek központi alakká. Az idegenek másik főszereplőjének a várost tekinthetjük, nemcsak a város megszállását elbeszélő nyitófejezetek miatt, hanem azért is, mert az elbeszélés folyamatosan napirenden tartja az apa és a város kapcsolatának kérdéskörét. A várost a regény bizonyos értelemben a család tágabb köreként értelmezi” – írja Gintli Tibor még 2016-ban.

Márai regényét a Helikon Kiadó 2006 után újból kiemelt helyre emeli. Az író által készített, átdolgozott szövegkiadás különben 1988-ban jelent meg először.

A könyv várható megjelenése február 5.

 

Szécsi Noémi: Jókai és a nők

Szécsi Noémi: Jókai és a nők
Szécsi Noémi: Jókai és a nők

Idén ünnepeljük Jókai Mór születésének 200. évfordulóját – így hogyan is kezdhetnénk az évet, ha nem egy kis Jókai-ízelítővel? A Magvető Kiadó először a Szécsi Noémi által írt Jókai és a nők című könyvét ajánlja az olvasók figyelmébe:

Jókai Mór az első rendszeresen olvasó magyar nőnemzedékek kedvenc szerzője volt, aki a férfiírók között (talán azóta is) példátlan érdeklődéssel fordult a nők felé. A ma róla élő képet nagyrészt a nőrokonai emlékezéseiből sarjadt legendák alakították ki. Anyja, első és második felesége, unokahúgai és nevelt lányai úgy formálták az író életét, hogy közben ki is voltak szolgáltatva neki. Ennek a könyvnek ezek a nők a főszereplői, s Jókaival is a hozzájuk kötődő szerepeiben – Pulay Mária fiaként, Laborfalvi Róza és Nagy Bella férjeként, Jókay Jolán és Jókai Róza nevelőapjaként, Váli Mari nagybátyjaként – találkozunk, miközben bepillantást kapunk abba is, hogy ezek a nőalakok miként hatottak Jókai írói világára. Mit írt meg százszor, és miről nem akart tudomást venni az a férfi, aki egykor milliók tudatát formálta a műveivel? S hogyan akartak megjelenni életének főszereplői a nagy író legendájában? Szécsi Noémi az író iránti rajongással, de legendaoszlató tárgyilagossággal, nőtörténeti szempontból írta meg ezt a „Jókai-regényt”.

A könyv várható megjelenése február 13.

 

Fiatal életek indulója

Fiatal életek indulója
Fiatal életek indulója

A József Attila Fiatal életek indulója verscímével azonos antológia Turi Tímea szerkesztésében, a Magvető Kiadó gondozásában lát majd napvilágot.

Hogyan tudunk elindulni a felnőttéletben? A kötet klasszikus és kortárs irodalmi szövegek válogatásával kínál fogódzókat egy izgalmas és ingoványos időszakban, a kapunyitás idején. A válogatásban szereplő szövegek szerzői: Bertók László, Erdős Virág, Fehér Renátó, Grecsó Krisztián, Harag Anita, József Attila, Kántor Péter, Karinthy Frigyes, Kellerwessel Klaus, Kemény István, Kosztolányi Dezső, Krusovszky Dénes, Mándy Iván, Mán-Várhegyi Réka, Nádasdy Ádám, Pál Sándor Attila, Radnóti Miklós, Rakovszky Zsuzsa, Szabó T. Anna, Szép Ernő, Takács Zsuzsa, Tóth Krisztina, Varró Dániel és Vida Kamilla.

A könyv várható megjelenése március 25.