Halász János kiemelte: megkülönböztetett figyelmet kap ma a zeneoktatás, mely a harmónia megteremtése révén könnyebben lehetünk mi magunk is a társadalom hasznára. Március 31-én összesen 23 sikeres pályázó veheti át oklevelét, mely teljes ösztöndíj esetén bruttó 100 ezer forintos támogatást jelent havonta, egy éven keresztül, illetve az ország különböző pontjain bemutatkozási lehetőséget kapnak. A pályázatokra fiatal hangszeres és énekes szólisták, zeneszerzők, zenetudósok és jazz-előadóművészek pályázhattak 30, illetve 35 éves korig.
Hagyományteremtő céllal az előadó-művészeti ösztöndíjat nyert fiatalok koncerttel kedveskedtek az átadás napján, a programot minden évben szeretnék megtartani.
?Liszt Ferenc szerint az előadó-művészetben a szív s a szellem emelkedettsége mellett józanságra és logikára is szükség van? ? emelte ki a zeneszerző szavait az államtitkár, aki szerint a tehetség csak kiindulópont, melyet tudni kell kiteljesíteni.
Az ösztöndíjak névadói
Fischer Annieról ? akinek születési centenáriumát idén ünnepeljük ?, a háromszoros Kossuth-díjas zongoraművészről elnevezett ösztöndíjat 1998-ban alapította az Emberi Erőforrások Minisztériuma jogelődje. 2014-ben az 1984. január 1-je után született fiatal hangszeres és énekes szólisták pályázhatták meg, akik közül kilenc fő nyerte el.
A Kodály Zoltánról, a legnagyobb magyar zenepedagógusról, kiemelkedő zeneszerzőről, zenetudósról elnevezett alkotói ösztöndíjat 1984-ben alapították fiatal zeneszerzők, zenetudósok, zenekritikusok részére. Idén az 1979. január 1-je után született fiatal zeneszerzők, zenetudósok, zenekritikusok pályázhattak rá, illetve azok az 1977. január 1. után született korábbi ösztöndíjasok, akik még nem töltötték ki a három ösztöndíjas intervallumot. A 2014-ben hat fő részesült Kodály Zoltán-ösztöndíjban.
A jazz-előadóművészeti ösztöndíjakat az 1997-ben elhunyt Lakatos Ablakos Dezső altszaxofonosról nevezték el. 2014-ben az 1979. január 1. után született jazz-előadóművészek pályázhattak rá, közülük három fő nyerte el.
A zenei ösztöndíjak szakmai lebonyolítója a Filharmónia Magyarország Nonprofit Kft., amely az adminisztratív feladatok mellett tanácsadással, fellépések szervezésével segíti az ösztöndíjasok munkáját.
2014. ÉVI DÍJAK
Fischer Annie zenei előadó-művészeti ösztöndíj
Birtalan Zsolt, zongora ? teljes ösztöndíj
Fülep Máté, ének ? teljes ösztöndíj
Horváth Péter, klarinét ? teljes ösztöndíj
Környei Miklós, gitár ? teljes ösztöndíj
Palojtay János, zongora ? teljes ösztöndíj
Taraszova Krisztina, zongora ? teljes ösztöndíj
Bódi Zsófia ének, ének ? féléves ösztöndíj
Kerek Erzsébet, zongora ? féléves ösztöndíj
Márton Orsolya, hegedű ? féléves ösztöndíj
Simon Dávid, fuvola ? féléves ösztöndíj
Kodály Zoltán alkotói ösztöndíj
Dargay Marcell, zeneszerző ? teljes ösztöndíj
Derecskei András, zeneszerző ? teljes ösztöndíj
Horváth Bálint, zeneszerző ? teljes ösztöndíj
Galambosné Riskó Kata, muzikológus ? teljes ösztöndíj
Kedves Csanád, zeneszerző ? féléves ösztöndíj
Matkó Tamás, zeneszerző ? féléves ösztöndíj
Zarándy Ákos, zeneszerző ? féléves ösztöndíj
Wettl Mátyás, zeneszerző ? féléves ösztöndíj
Lakatos Ablakos Dezső jazz előadó-művészeti ösztöndíj
Lakatos Pecek Krisztián, bőgő
Pozsár Máté, zongora
Vörös Janka, ének