Kaj Ádámot, az eseményt szervező Babits Mihály Színház vezetőjét kérdeztük.

Móricz Zsigmond, Kosztolányi Dezső, Szerb Antal és Karinthy Frigyes is megfordult Babits Mihály esztergomi nyaralójában. Ott, ahol a Babits Mihály Színház idén is megrendezi a Babits Pikniket. Kaj Ádám, az esztergomi színház vezetője elmondta: augusztus 26-án, pénteken mindenki hozzon magával pokrócot és piknikkosarat, kerüljön elő rozéfröccs és sütemény! Kínáljuk meg egymást, és beszélgessünk. Az esztergomiak mindig így teszik.

Melyik Babits Mihály
művet forgattad mostanában?

A Jónás könyvét újraolvastam, mert készülünk a Babits Piknikre.

Milyen viszonyban vagy a
művel? Milyen volt újraolvasni?

Mindig csoda. Úgy vélem,
hogy a magyar líra egyik csúcsteljesítménye, számomra az egyik legszebb és legerősebb
elbeszélő költemény. A szívemben azért is van fontos helyen, mert az
esztergomiságom, az ottani színházcsinálás emblematikus műve. Ez alapján
készült ugyanis az első rendezésem Esztergomban, és annak kapcsán született meg
a Babits Mihály Színház. Hálás vagyok, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum Babits
Mihály Emlékházában dolgozhatunk, lélegezhetünk. Ott, ahol a költőóriás
egykoron a nyarait töltötte.

Babits 1924-től 13
nyáron át választotta Esztergomot. Hogyan teltek az ottani napjai?

Fecskefészeknek is hívták a házát. Úgy tudom, boldog időszakokat töltött a városban: amikor lehetősége volt, odautazott, még akkor is, amikor már súlyos beteg volt. Halála előtt is Esztergomból szállították Budapestre. Minden pillanatot kihasznált, hogy a Fecskefészekben lehessen.

Milyen társasági életet
élt
Esztergomban?

Volt ott baráti köre, mások mellett Einczinger Ferenccel találkozgatott, aki a helyi takarékpénztárban dolgozott, amatőr festő és irodalomban is jártas ember volt. Babits állítólag tőle vette az autogramfala ötletét. A helyieken túl a korszak meghatározó írói is rendszeresen látogatták Babitsot a „fecskefészkében”: a Nyugat színe-java megfordult nála. Vannak fotók, amelyeken Móricz Zsigmond társaságában ül. De Kosztolányi Dezső, Szerb Antal, Osvát Ernő, Szabó Lőrinc, Karinthy Frigyes és Sík Sándor is megfordult nála. Számos Nyugat-számot Esztergomból szerkesztett. De nemcsak írók, hanem képzőművészek és színészek is megfordultak a házában. Fontos volt számára, hogy Esztergomba társadalmi életet vigyen, és közben alkotni is tudjon ott.

Mely művei születtek
Esztergomban?

Például a Jónás könyvének jelentős része. Vagy a Dal az esztergomi bazilikáról című verse, amely az esztergomiak számára himnusz. G. Tóth Franciska irodalomtörténész szerkesztésében 2016-ban megjelent a „...kinyúlhat égig a lélek...” című kötet, amely Babits Esztergomban született műveit tartalmazza.

Szabadidejében mit
csinált?

Vannak képek, amelyeken az esztergomi strandfürdőben sütkérezik és fürdik, és Einczinger Ferenc borospincéjének volt a vendége, valószínűleg ott is időztek a barátaival. De sétált a városban, a Duna-korzón, rótta a mediterrán hangulatú Szent Tamás-hegyet, és a Keresztény Múzeum termeit is szerette látogatni. Amikor valaki először érkezett hozzá, mindig megmutatta neki.

A Babits Piknik idén is pöttyös lesz.

Ez felesége, Török Sophie (eredeti nevén Tanner Ilona – a szerk.) jellegzetes viseletére utal, aki több fotón is a fehér pöttyös kék ruhájában látható. A Jónás könyve-rendezésemben központi elemet kapott ez a szimbólum. A gesztussal Török Sophie-ra is emlékezni szeretnénk. Az érdeklődőket pedig augusztus 26-án várjuk az esztergomi Babits-szoborhoz, ahonnan este fél héttől a Babits Mihály-emlékházhoz sétálunk. Javasolt viselet a pöttyös ruha vagy kiegészítő. A pöttyös séta célja pedig a kötetlen ismerkedés, beszélgetés.

Aztán koncert következik.

Az a tapasztalat, hogy a megérkezés utáni mintegy harminc percben mindenki kiszelfizi, kifotózza és kicsodálkozza magát. A helyiek pedig minden alkalommal ráeszmélnek, hogy milyen csodálatos helyen élnek. Fél nyolctól két fiatal tehetség, Balog Nella csellóművész és Vavrinecz András hegedűművész közreműködésével a Koncert a verandán című zenei műsor következik. Ez a program a testvérmúzsák jelenlétét szimbolizálja Babits életében, aki a komoly- és a kortárs zenét is kedvelte.  

Ezután pedig a Jónás
könyve
című színdarabot nézhetik meg a látogatók.

Ami már hagyomány: a Báner Péter és Kéner Gabi által játszott előadást minden évben előadjuk. Mindenkit arra invitálunk, hogy hozzon magával pokrócot és piknikkosarat, kerüljön elő rozéfröccs és sütemény! Kínáljuk meg egymást, és beszélgessünk! Az esztergomiak mindig így érkeznek: pokrócokon ülnek vagy azoknak a fáknak támaszkodnak, amelyeket még Babits ültetett. De lesznek székek is. Szeretettel várjuk vendégeinket az ország minden pontjáról és a határokon túlról is, hogy minél többen lássák, milyen értékek, kincsek vannak Esztergomban.

Nyitókép és archív fotók: Wosinsky Mór Megyei Múzeum. Képek forrása: Babits Piknik