A Fortepant folytatja a közösségi privátfotó-album

Program

Hogyan kapcsolódhat össze egy szabad felhasználású, közösségi fotóarchívum és egy közgyűjtemény? Mit jelent ma közösségi privátfotó-albumot építeni? A kérdésre Török András és Tamási Miklós, a Fortepan munkatársai és Forgách Anna fotós keresik a választ Martincsák Kata, a Néprajzi Múzeum muzeológusa által moderált beszélgetésen június 3-án 11 órától.

Úton a Velencei-tó felé Agárd, Magyarország. Fotó: Kárpáti György Mór/ Néprajzi Múzeum
Úton a Velencei-tó felé, Agárd, Magyarország. Fotó: Kárpáti György Mór / Néprajzi Múzeum

Az esemény apropója az intézmény MaDok-programja által indított Jelenarchívum, amely az 1990-es évektől induló közösségi privátfotó-gyűjtő weboldal. A Jelenarchívum közösségi fotóarchívumként definiálja magát, melynek célja az 1990-es évektől napjainkig tartó közösségi fotó- és történetgyűjtemény létrehozása. Mit jelent ez? Miért egy múzeumban? Hogyan viszonyul a Jelenarchívum a Fortepanhoz és a többi privátfotó-gyűjtő archívumhoz? Mi a Jelenarchívum célja?

A június 3-i kerekasztal-beszélgetésen a résztvevők nemcsak ezeket a kérdéseket vitathatják meg, hanem a Jelenarchívum projektet, valamint a hozzá kapcsolódó kampányokat is részletesen megismerhetik.

A készülő archívumra a múzeum mint társadalmi projektre és kutatásra, a széles körben ismert és népszerű Fortepan gyűjteményének kibővített folytatására gondol. A koncepció kidolgozásakor előtérbe kerültek a több mint húsz éve működő MaDok-program kortárs kutatási módszerei, így a projekt az egész magyar nyelvterületre kiterjedő közösségi gyűjtőkampányt jelent. Az archívum jelentősége, hogy a jelenkori fényképek és történetek feltérképezésének is teret enged, a hangsúlyt pedig a személyes történetmesélésre helyezi.

Lakótelepi fények Budapest, Magyarország. Fotó: Martincsák Kata/ Néprajzi Múzeum
Lakótelepi fények, Budapest, Magyarország. Fotó: Martincsák Kata / Néprajzi Múzeum

A beszélgetés során Forgách Anna 1995-ben született fotós és médiaművész műveibe is betekintést nyerhet a közönség, amelyek közül pár a Jelenarchívumnak is a része. Forgách Anna Budapesten nőtt fel, jelenleg Berlinben él és dolgozik. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végzett designkultúra (BA/BSc, 2019) és intermédia (MA/MSc, 2022) szakon. Az elmúlt években fotósként, fotóstúdió-asszisztensként és rajztanárként dolgozott egy berlini általános iskolában. 2022 óta számos egyéni vagy csoportos kiállításon vett részt, többek között a pécsi Vasarely Múzeumban, az aix-en-provence-i Vasarely Alapítványban, a budapesti SYAA galériában, a budapesti Kiscelli Múzeumban és a berlini Zönotéka projektteremben. A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával 2024 szeptemberében fejezte be az „Enyém, tiéd, miénk” című fotósorozatot. Továbbá részt vett a berlini EMOP (2025) és a Budapesti Fotófesztiválon (2025).

A kerekasztal-beszélgetésre a Néprajzi Múzeum azokat várja Etknow könyvesboltjába (Damjanich utca felőli oldal), akik szívesen vennének részt egy jelenkori privátfotó-gyűjtemény létrehozásában, vagy pedig érdeklődnek a téma által felvetett dilemmák iránt. Időpont: június 3. 11.00–13.00