A kortárs kreatívipar krémje találkozik a Nyugati pályaudvaron

Program

A Red Dot-díjjal és számos további nemzetközi designelismeréssel rendelkező 360 Design Budapest kiállításon csaknem 300 kortárs bútor, lakberendezési kiegészítő, valamint ipar- és képzőművészeti tárgy látható. A tárlat a Budapest Design Week központi eseményeként nyújt betekintést a kortárs formatervezés világába a Nyugati pályaudvar egykori várótermében.

Megnyílt a 360 Design Budapest kiállítás a Nyugati pályaudvaron

Szöveg
Budapest, 2024. október 15. Jakab Zsófia, a Nemzetgazdasági Minisztérium kreatívipar fejlesztéséért és ágazati koordinációjáért felelős miniszteri biztosa és a Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) vezérigazgatója megnyitó beszédet mond a Budapest Design Week központi tárlata, a 360 Design Budapest kiállítás megnyitóján a Nyugati pályaudvar egykori várótermében 2024. október 15-én. MTI/Kovács Attila

Azonosító
D__TT20241015002
Jakab Zsófia, a Nemzetgazdasági Minisztérium kreatívipar fejlesztéséért és ágazati koordinációjáért felelős miniszteri biztosa megnyitó beszédet mond. Fotó: Kovács Attila / MTI

A Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) által szervezett ötödik 360 Design Budapest kiállítás a minket 360 fokban körülvevő design mindennapokban betöltött szerepére hívja fel a figyelmet. Az elmúlt években több ezer érdeklődőt megmozgató kreatívipari esemény idén egy építészeti örökségként is ismert helyszínen várja a látogatókat. A Nyugati pályaudvar egykori váróterme október 16. és 20. között a kortárs kreatívipar alkotásaival telik meg a Budapest Design Week központi eseményeként.

A kiállítás kurátori koncepciója a szecesszió és az art deco hagyományainak kortárs újraértelmezésén alapul, és a magyar identitás mélyítését, illetve a hazai alkotók ismertségének és elismertségének erősítését tűzte ki célul. Nemcsak a magyar kreativitás páratlan mivoltát helyezi az előtérbe a tárlat, hanem a fenntarthatóság jegyében az új, környezetbarát anyagok használatára, valamint az időtálló technikák újragondolására is fókuszál, így biztosítva a kultúra folytonosságát és a design fejlődésének új irányait.

Megnyílt a 360 Design Budapest kiállítás a Nyugati pályaudvaron

Szöveg
Budapest, 2024. október 15. Műtárgy a Budapest Design Week központi tárlata, a 360 Design Budapest kiállításon a megnyitó napján a Nyugati pályaudvar egykori várótermében 2024. október 15-én. MTI/Kovács Attila

Azonosító
D__TT20241015034
Műtárgy a Budapest Design Week központi tárlata, a 360 Design Budapest kiállításon a megnyitó napján a Nyugati pályaudvar egykori várótermében 2024. október 15-én. Fotó: Kovács Attila / MTI

„A design célja, hogy a funkciót és a formát egyaránt figyelembe vegye, így a formatervezett tárgyak egyszerre szólnak az innováció és az esztétika nyelvén. Ezek a tárgyak – legyenek akár a művészetek vagy az ipari termelés kiemelkedő darabjai – mindennapi életterünket, ezáltal pedig életminőségünket is meghatározzák. Az idei kiállítás ezért közel 300 alkotást sorakoztat fel, amelyek átfogó képet nyújtanak a design sokrétű irányzatairól és aktuális tendenciáiról, lehetőséget teremtve a látogatók számára a kortárs művészeti és tervezési diskurzus mélyebb megértésére” – mondta el a kiállítás megnyitóján Jakab Zsófia kreatívipar fejlesztéséért és ágazati koordinációjáért felelős miniszteri biztos, az MDDÜ vezérigazgatója.

A tárlat öt éve minden októberben szerves részét képezi a Budapest Design Week programjának, idén a designhét kiemelt szakmai fórumaként segíti elő a kreatív iparágak szereplői közötti együttműködések támogatását.

Jakab Zsófia arra is rámutatott, hogy az elmúlt években a 360 Design Budapest nemcsak a kortárs formatervezés központi szereplőjévé vált, hanem inspirációs forrás is lett a kreatívipar szakemberei és a design iránt érdeklődők számára. „Ezt támogatva a rendezvény különös hangsúlyt fektet az interaktív tárlatvezetésekre, melyek során elismert művészek és szakértők vezetik végig a látogatókat az alkotások között, személyes művészeti perspektívájukkal színesítve a kiállítást.”

A tárlatvezetők sorát Osvárt Judit, a magyar designszcéna meghatározó alakja, az Elle Decoration főszerkesztője nyitja meg, majd elismert művészek, zenészek és alkotók látásmódján át ismerhetőek meg a kreatívipari, valamint kortárs képző- és iparművészeti tárgyak. Így Szamosi Zsófia Jászai Mari-díjas színművész, Vitáris Iván, az Ivan & The Parazol zenekar frontembere, Schoblocher Barbara énekesnő, Keller Adél tartalomgyártó, valamint Tombor Zoltán, nemzetközi hírű fotográfus és Nemes Márton képzőművész tárlatvezetésére is jelentkezhetnek az érdeklődők.

A sajtómegnyitón Demeter Szilárd is üdvözölte a kiállítás megrendezését, valamint hangsúlyozta a design kulturális szerepét.

Megnyílt a 360 Design Budapest kiállítás a Nyugati pályaudvaron

Szöveg
Budapest, 2024. október 15. Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) elnöke beszédet mond a Budapest Design Week központi tárlata, a 360 Design Budapest kiállítás megnyitóján a Nyugati pályaudvar egykori várótermében 2024. október 15-én. MTI/Kovács Attila

Azonosító
D__TT20241015015
Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) elnöke. Fotó: Kovács Tamás / MTI

A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) elnöke szerint oda kell figyelni a tárgyi környezetre, amely a globalizáció miatt uniformizálódott. Hangsúlyozta, hogy az MDDÜ-vel közösen gondolkodnak azon, hogyan tudják „összedrótozni" a magyar tudatipart és a magyar kreatívipart, ami azért fontos, hogy ha pár ezer év múlva „a késői utódok meg akarják ítélni, hogy kik voltunk mi, akkor olyan hiteles tárgyaink legyenek, amelyek valóban el tudják mesélni, hogy mit gondoltunk a világról".

A 360 Design Budapest az oktatás és a szakmai fejlődés támogatásához is hozzájárul, ugyanis ingyenes, élményalapú tárlatvezetéseket biztosítanak a szervezők a szakképzési és felsőoktatási intézmények számára is, hogy a jövő generációja is megismerje a kortárs design irányzatait, kiemelkedő szereplőit. A hazai gyártók különálló standokon mutatkoznak be, így közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a szakmai közönséggel. A Meet the Designer and Manufacturer programon keresztül pedig a szakemberek közötti hálózatépítést is segítik a szervezők, kiemelt figyelmet fordítva a tervezők és gyártók közötti együttműködések előmozdítására.

Műtárgyak a Budapest Design Week központi tárlata, a 360 Design Budapest kiállításon a megnyitó napján. Fotó: Kovács Tamás / MTI
Műtárgyak a Budapest Design Week központi tárlata, a 360 Design Budapest kiállításon a megnyitó napján. Fotó: Kovács Tamás / MTI

A kiállításnak helyet adó Nyugati pályaudvar impozáns tere történelmi helyszínként szimbolikusan is összekapcsolja a keleti és nyugati világot, teret adva a hazai és nemzetközi designszíntér találkozásának és kölcsönhatásának. Ily módon is erősíti az esemény értékmegőrző és értékteremtő szemléletét, hiszen a rekonstrukció alatt álló terek új funkciót kapnak, miközben bemutatják a helyszín gazdag történeti múltját is. Emellett a 360 Design Budapest installációja a helyszín indusztriális karakterére és rekonstrukciójára reflektál, lehetőséget nyújtva a látogatóknak arra, hogy 360 fokban körbejárva ismerjék meg a magyar és nemzetközi tárgykultúra legkiemelkedőbb alkotásait.