„Az ország első múzeuma 2024. július 19. és 28. között a fesztivál három helyszínén, a PKÜ Petőfi Udvarban Kapolcson, Taliándörögdön és a Cirque du Tókertben, Vigántpetenden várja az érdeklődőket. A fesztiválozók ízelítőt kaphatnak az aktuális időszaki kiállításainkból, bemutatkozik a Magyar menyasszony és a Kertész/Kópiák tárlat, valamint a látogatók megismerhetik a múzeum tíz legérdekesebb kincsét, és részt vehetnek izgalmas régészeti sétákon, családi programokon is” – ismertette a főigazgató.
A vigántpetendi Cirque du Tókertben a látogatók betekinthetnek a világhírű André Kertész születésének 130. évfordulója alkalmából rendezett kiállítássorozat egyikébe. A tárlat világpremiernek számít, hiszen a 2021-ben New Yorkból vásárolt Kertész-képekből válogatva korábban nem látott alkotásokat mutat be. A fotós útkeresésére és fiatalkori művészetére koncentráló installáció a fesztivál teljes ideje alatt látogatható lesz. Július 20-án este nyolc órától Fisli Éva történész tart kurátori tárlatvezetést a témához kapcsolódóan.
A Völgyben a múzeum másik időszaki kiállításával, a rendkívül sikeres Magyar menyasszony című tárlattal is találkozhatnak a látogatók. A nagyszabású tárlat ötszáz évre visszamenően irányítja a figyelmet a nők helyzetére. Több száz ismert és ismeretlen asszony története elevenedik meg, amelyek mind a női szerepek és a házassághoz fűződő viszonyok változásairól mesélnek. Az augusztus végén záruló tárlatba Kapolcson a Kossuth utcában, a PKÜ Petőfi Udvarában felállított utazó tablókiállítás nyújt betekintést.
Családi programokkal is készül az intézmény, amelyekre július 20-án, 21-én, 27-én és 28-án délelőtt tíz és délután öt óra között, szintén a Petőfi Kulturális Ügynökség Petőfi Udvarában, a múzeum standjánál várják a játékos foglalkozásra vágyó gyerekeket és szüleiket.
A főigazgató kiemelte: „A magyar történelemhez is közelebb hozzuk a fesztiválon azokat, akik bennünket választanak, hiszen a múzeum úgynevezett top 10-es tárgyait is bemutatjuk. Ezeken keresztül az érdeklődők bővíthetik ismereteiket a Kárpát-medence egykori lakóinak mindennapjairól, találkozhatnak a magyar nemzet történetének és művelődéstörténetének felbecsülhetetlen értékű kincseivel, tárgyi emlékeivel. A műtárgyakat bemutató minikiállítás a PKÜ Petőfi Udvarban várja a látogatókat a fesztivál teljes időtartama alatt.”
A múzeum régészeti sétákat is kínál az érdeklődőknek: július 27-én és 28-án délután négy órától a taliándörögdi pálos kolostort járhatják be az érdeklődők. Az indulási helyszín a taliándörögdi Róling tanya, a programot pedig Papp Attila, a múzeum Nemzeti Régészeti Intézetének kutatója vezeti majd. A harmadik sétán Pula és Öcs települések között 15 kilométert tehetnek meg a résztvevők, miközben négyezer év történetét járhatják végig a som-hegyi erdők körül. A séta a pulai Kráter Kőpark bemutatóhelyről indul július 20-án három órakor Füzesi András és Soós Bence régészek, az MNMKK, MNM Nemzeti Régészeti Intézete kutatóinak a vezetésével.