Az év elején elhunyt Csíky András a 20. századi erdélyi magyar színjátszás meghatározó alakja volt, aki 2021-ben az erdélyi színészek közül egyedüliként Kossuth-díjban részesült. A kitüntetéssel járó pénzjutalom a színész végakarata értelmében a Csíky András Alapítvány alaptőkéjét képezi.
Az alapítványt felügyelő kuratórium művészeti díjat alapított az erdélyi színházművészeti intézményekben és független műhelyekben magyar nyelven alkotó, 35 év alatti színművészeknek. A díjjal Csíky András magas színvonalú, színháztörténeti jelentőségű munkásságát kívánták példaként állítani a fiatal színészgenerációk számára.
A Köllő Kata színikritikus, Somai László József jogász és Laczkó Vass Róbert színművész alkotta kuratórium eseti jelleggel 2024-ben a díjat és az ezzel járó pénzösszeget a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának ítélte oda egy Kolozsi Tibor kolozsvári szobrászművész által készített kisplasztika és díszoklevél kíséretében.
Csíky András-díjasként magát a társulatot ismerik el, a díjjal járó pénzösszeget pedig a társulat arra érdemes fiatal színművészének, színművészeinek adományozzák, akiket a művészeti tanács választ ki. A díjjal járó pénzösszeg ezer eurónak megfelelő lej.
Bessenyei Gedő István, a társulat művészeti igazgatója a Maszol erdélyi hírportálnak elmondta: a társulat nagy örömmel fogadta a hírt, hogy ők részesülnek elsőként a Csíky András-díjban. Mint közölte, a pénzjutalmat Budizsa Evelyn és Orbán Zsolt színművészek vehetik át. Rámutatott: a pályakezdő színészeknek igencsak kell a bátorítás, ezt pedig aligha tudta jobban bárki, mint Csíky András, aki a lehető legmostohább körülmények között, fiatal színészként alapított társulatot. Az ünnepélyes díjátadót november 21-én tartják Szatmárnémetiben, az Interetnikai Színházi Fesztivál keretében.
Csíky András Kossuth- és Jászai Mari-díjas, az Uniter és a Színházi Kritikusok Céhének életműdíjával elismert erdélyi színművész életének 94. évében hunyt el 2024. január 13-án Kolozsváron. Alapító tagja és vezetője volt a Nagybányai Állami Színház magyar tagozatának, majd a társulat Szatmárnémetibe költözése után a Szatmári Állami Magyar Színháznak (később Északi Színház) volt a tagja, 1960 és 1969 között igazgatója. 1977-től a Kolozsvári Állami Magyar Színház tagja, örökös tagja, majd a szatmárnémeti társulat is örökös tagjává avatta.