A Színház- és Filmművészeti Egyetem a debreceni Csokonai Nemzeti Színházzal együttműködésben szervez színes programsorozatot Csokonai 250 címmel, amelyen az egyetem mindhárom intézetének (drámaelméleti, színházművészeti, mozgóképművészeti) polgárai közreműködnek.
Az egyes produkciók, a szövegkönyvek, versválogatások és a Tempefői című színmű létrehozásában nagy szerepet kaptak az egyetem színművész, rendező, dramaturg és televíziós műsorkészítő szakos hallgatói, valamint a debreceni Ady Endre Gimnázium tanulói is. November 15-én Versnagyerdő címmel négy helyszínen – a Debreceni Református Kollégiumban, a Debreceni Irodalom Házában, a Csokonai Fórumban és az Egri Borozóban – a fiatal alkotók egy versmaraton során rövidebb versetűdök füzérében mutatják be, hogyan inspirálja őket a 250 évvel ezelőtt született költő.
November 16-án A kincsek negédes csűre címmel a Csokonai Fórum a Simor Ottó Orfeum termében Csokonai életművéről és utóéletéről tart konferenciát a Színház- és Filmművészeti Egyetem az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, valamint a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem előadóinak közreműködésével.
Szintén november 16-án a Simor Ottó Orfeumban egy kerekasztal-beszélgetésen az érdeklődők megismerkedhetnek az egyetem kiadásában idén megjelent könyvekkel: Theodórosz Terzopulosz rendező Dionüszosz visszatérése, Tadashi Suzuki japán rendező Testben élő kultúra és Eugenio Barba és Nicola Savarese A színház öt kontinense című műveivel. Ugyanezen a napon látható a Tempefői című színházi előadás a Csokonai Fórum Kóti termében, Csáki Benedek negyedéves fizikai rendező hallgató (osztályvezetők: Horváth Csaba, Rába Roland) rendezésében, a másodéves prózai színészművész hallgatók (osztályvezetők: Funtek Frigyes és Quintus Konrád) előadásában.
A rendezvénysorozat részletes programja itt érhető el.
Fotó: MTVA/Bizományosi: Balaton József