Túlélő nagyszüleik tárgyaival emlékeznek a holokausztra a fotókiállításon

Program

A holokauszttúlélők történeteivel átitatott hétköznapi tárgyak tanúságtételként szolgálnak a harmadik generáció számára is. Három fotóművész munkáiból állt össze a kiállítás anyaga, mely a nagyszülői generáció örökségének feldolgozását állítja a fókuszba az alkotók személyes történetein keresztül.

Kép forrása: Brody House
Kép forrása: Brody House

A magyarországi holokauszt 80. évfordulójának alkalmából a Magyar Zsidó Szociális Segélyszervezet Alapítvány emlékprogramja keretében harmadik generációs képzőművészek – Tihanyi Anna, Biró Eszter, Flohr Zsuzsi – alkotásaiból nyílt meg  Az emlékezés relikviái  amiről a holokauszttúlélők tárgyai mesélnek című kiállítás. Munkáik arról tanúskodnak, hogyan lehetett képes az egyén túlélni egy elképzelhetetlenül pusztító időszakot, valamint megtartani és tovább örökíteni a következő generációk számára a mában is érvényes kitartás és folytonosság érzetét. Az eseményen vetítés és kiadvány formájában, az emlékprogram részeként, a magyar túlélők családjai körében meghirdetett nyilvános felhívásra beküldött anyagokat is bemutatják mint a holokauszt időszakából fennmaradt tárgyakhoz kapcsolódó személyes emléktörténetek közös archívumát.

Biró Eszter, Flohr Zsuzsi és Tihanyi Anna fotográfiai munkái segítségével a holokauszttúlélő nagyszülői generáció örökségének feldolgozását állítják a fókuszba az alkotók személyes történetein keresztül. A leszármazottak sorozatai, a nagyszüleiktől örökölt és fennmaradt tárgyakat idézve, a gyógyulás és az elmélkedés fókuszpontjaivá válnak. Bár kiindulópontjuk mindhárom esetben egyedi nézőpontú, mégis az univerzálisan megélhető veszteség, kötelességtudat és emlékezet összetettségének témáit feldolgozva vezetik a nézőt. Vizsgálják személyes kapcsolatukat és őseikhez fűződő (disz)komfortérzetüket, valamint a holokauszt jelentőségét az élet(ük)ben. Az identitás kérdései mellett rávilágítanak a közösségi valós és képzelt örökségek emlékeire, a kétségek, a felelősség és a remény hármasának szükségszerűségére.

A kiállítás kurátora Boronyák Vivien művészeti menedzser. A kiállítás helyszíne: Brody House – Bunker Gallery (Budapest VIII., Bródy Sándor u. 10.). A kiállítás ingyenesen megtekinthető: november 28. – december 11.