A Vígszínházban ünnepli 55. születésnapját a Kaláka

Program

A Kaláka 55 éves lett – a november 16-i esten a jubileumi születésnapját ünnepli a legendás együttes, válogatva 55 év dalaiból, műsoraiból. Az együttes kezdetektől (1969) fogva verseket énekel, életkortól függetlenül minden generációnak. A műsor válogatás az 50 lemezen szereplő, több mint 300 költő verseire írott közel 1300 dalból.

A Kaláka zenei világa rendkívül gazdag: több mint 300 költő verseit éneklik, sok száz dalt jelentettek meg. Repertoárjukon klasszikus és kortárs költők versei és gyerekdalok egyaránt szerepelnek. Több költő verseiből önálló lemezt is készítettek, többek között a Hangzó Helikon sorozat köteteit. Impozáns a névsor: Kányádi Sándor, Kosztolányi Dezső, József Attila, Szabó Lőrinc, Tamkó Sirató Károly, Weöres Sándor, François Villon, Szergej Jeszenyin, Arany János.

Az együttes tagjai: Becze Gábor, Gryllus Dániel, Gryllus Vilmos, Radványi Balázs. A jubileumi esten játszanak négyesben és egykori tagjukkal, Huzella Péterrel közösen is. A Kaláka 55 évében ez a legismertebb lista, alapító tagjuk volt Mikó István is, aki három évig muzsikált közösen a Kalákával.

A jubileumhoz kapcsolódóan idén egy film is készült, amelyben mindannyian megszólalnak, címe: Kaláka a Kárpátoktól a Karib-tengerig. Egyedi a film, amely szól a Kaláka utazásairól – 55 év alatt 45 országban koncerteztek –, szól régi és mai dalaikról, hiszen archív és mai felvételek egyaránt láthatóak, és szól arról a küldetésről, amly a magyar nyelv, magyar kultúra, magyar identitás megőrzéséhez, ápolásához kötődik itthon, a határainkon túl és a diaszpóra közösségekben is.  

Az esten játszanak Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák csapatával, ezt a közös produkciót Rackaláka néven is szokták hívni. Nagyon izgalmas, amikor a sokstílusú Kaláka együtt muzsikál barátaival, más jellegű muzsikát játszókkal. A Rackaláka több évtizedes együttműködés. Emellett természetesen sok énekes, zenész is társult már hozzájuk. Hasonló közös koncertet többször adtak a fiatal Jazzbois együttessel és több szimfonikus zenekarral is: elsőként a Miskolci Szimfonikus Zenekarral volt ilyen koncert és lemezfelvétel is.

Az est énekeinek vizuális élményét Cakó Ferenc csuda homokanimációi fokozzák. Cakó Ferenccel először mint animációsfilm-készítővel dolgoztak együtt, azóta több jubileumi alkalmon és tematikus esten működtek együtt, így az Arany János-esten és Kiss Anna-műsorban is. Élőzene és élő animáció igazán egyedit alkot a produkcióban.

A második felvonásban részleteket láthat a közönség a Nyáry Krisztián műve alapján 2016-ban a Városmajori Színházban bemutatott és a Kaláka 55 estre felelevenített Így szerettek ők című színházi előadásból. Rendező: Kőváry Katalin; szereplők: Nagy-Kálózy Eszter, Gryllus Dorka, Rudolf Péter, Simon Kornél, Nyáry Krisztián és az 55 éves Kaláka.

Többször elhangzott a Kalákáról, hogy zene, irodalom, színház, koncert, városi, népi, hagyományos és újító. Ebben nagy szerepe volt a rajzfilmeknek, turnéknak, koncerteknek és színházi esteknek. A Kaláka sok színésszel dolgozott együtt. Már a '70-es években Latinovits Zoltánnal, később Kozák Andrással – hosszú a lista: Máté Gábor, Rátóti Zoltán, Jordán Tamás... volt, hogy egyszerre négy színházban is dolgoztak. Az Így szerettek ők igazán kiemelkedő alkalom volt munkásságukban, a Vígszínházban ismét látható több részlete.