Március 1-jén ünnepli hetvenedik születésnapját Ron Howard Oscar-díjas amerikai filmrendező, producer, akihez olyan filmek köthetők, mint A Da Vinci-kód, A Grincs vagy az Egy csodálatos elme.

US director Ron Howard arrives to attend a photocall for the documentary film "Pavarotti" as part of the 14th Rome Film Festival (Festa del Cinema di Roma) on October 18, 2019 at the Auditorium Parco della Musica in Rome. (Photo by Tiziana FABI / AFP)
Fotó: Tiziana Fabi / AFP

Ronald William Howard az oklahomai Duncanben született egy színészházaspár, Rance Howard és Jean Speegle idősebb fiaként. Öccse, Clint keresett karakterszínész lett. A két testvér 2021-ben megjelent memoárja szerint apjuk tanította őket a színészmesterségre, anyjuk pedig a szilárd hátteret biztosította számukra.

Ron pályáját gyermekszínészként kezdte: tizennyolc hónaposan debütált a Frontier Woman című westernben (a szereplők közt szülei is ott voltak), ötévesen az 1956-os magyar forradalomról szóló Az utazás című filmben, három évvel később A muzsikus című zenés filmben szerepelt. Epizódszerepekben a korszak olyan ikonikus televíziós sorozataiban tűnt fel, mint a Playhouse 90, az Alkonyzóna vagy a MASH. Igazi sztárrá a The Andy Griffith Show tette – a több Emmy-díjra jelölt sorozatban 1960-tól nyolc éven keresztül játszotta a főszereplő Opie nevű fiát. 1974-től csaknem egy évtizedig Amerika egyik kedvenc tinédzsere volt a Happy Days című sitcomban, amelyért 1978-ban elnyerte a legjobb sorozatszínésznek járó Golden Globe-díjat. A kitüntetésre 1976-ben jelölték először A mesterlövész című, John Wayne főszereplésével forgatott western mellékszerepében.

Színészi munkái mellett a kamera túloldalára is vágyott, s miután 1973-ban főszerepet kapott a George Lucas rendezte American Graffitiben Richard Dreyfuss és Paul Le Mat mellett, végképp a rendezés mellett tette le voksát. Kezdetben rövidfilmeket írt és forgatott Super 8-as kamerájával, majd az 1977-es A nagy autólopás című, alacsony költségvetésű akcióvígjátékkal debütált rendezőként. Ennek forgatókönyvét apjával együtt jegyezte, aki szerepelt is benne, s máig az egyetlen film, amelyben Howard saját maga rendezésében játszott a vásznon.

Bár kezdetben sokan nem hitték, hogy a fiatal sorozatsztár filmrendezőként is megállja a helyét, ő rácáfolt kritikusaira, s a legkülönbözőbb műfajokban – a vígjátéktól a sci-fi fantasyig – sikereket ért el. Számos tévéfilmet rendezett, egyik első sikere a Bette Davis főszereplésével készült Skyward lett. Barátjával, Brian Grazerrel 1986-ban megalapították az Imagine Entertainmentet, amely idővel Hollywood egyik legtermékenyebb és legsikeresebb produkciós cégévé vált. A nyolcvanas években olyan kasszasikerek fűződtek a nevéhez, mint az Éjszakai műszak, a Csobbanás, a Selyemgubó, a Gung Ho vagy a Vásott szülők, amelyet két Oscar-díjra jelöltek, és amely 1989-ben az év egyik legnagyobb kasszasikere volt – 100 millió dollárt hozott.

1991-ben megcsinálta a nagy sikerű Lánglovagokat Kurt Russell, Robert De Niro és Donald Sutherland főszereplésével, ezt követően rendezte meg a romantikus Túl az Óperenciánt Tom Cruise-zal és Nicole Kidmannel, majd három évvel később a parádés szereposztású Lapzárta című vígjátékot. A Tom Hanks, Bill Paxton és Kevin Bacon főszereplésével készült Apollo 13-at (1995) kilenc Oscar-díjra jelölték, köztük a legjobb film kategóriában. Howard mindent megtett azért, hogy technikailag pontos filmet készítsen: a NASA segítségével készítette fel a színészeket, és arra is engedélyt kapott, hogy egy csökkentett gravitációjú repülőgép fedélzetén forgasson jeleneteket, hogy valósághűen ábrázolja az űrhajósok súlytalanságát. Érdekesség, hogy a filmben mindkét szülője, felesége, testvére és az egyik lánya is szerepelt.

1996-ban mutatták be Váltságdíj című thrillerét, majd 2000-ben a Dr. Seuss mesekönyvéből, Jim Carrey főszereplésével forgatott A Grincset, amely bár vegyes kritikákat kapott, szép summát hozott a készítőknek. Ezt követte 2001-ben a Nobel-díjas matematikus John Nash életéről szóló Egy csodálatos elme című életrajzi dráma. A Russell Crowe főszereplésével készült film a nyolc jelölésből négy Oscar-díjat is kapott, köztük a legjobb filmnek járó elismerést, valamint a legjobb rendezés díját.

Inferno Werk AFP.jpg
Ron Howard és Tom Hanks az Inferno forgatásán. Fotó: Columbia Pictures / Imagine Entertainment / Collection ChristopheL via AFP

Hamarosan ismét Crowe-t instruálta a James J. Braddock nehézsúlyú világbajnok bokszoló életéről szóló drámában, A remény bajnokában (2005). Howard nevéhez fűződnek a Dan Brown regényei nyomán készült A Da Vinci-kód (2006), az Angyalok és Démonok (2009) és az Inferno (2016) című akció-kalandfilmek, amelyek mindegyikében Tom Hanks bújt a szimbólumkutató Robert Langdon bőrébe. 2008-ban filmre vitte a Watergate-botrányba belebukott Richard Nixon amerikai elnök és David Frost 1977-es televíziós beszélgetésének hátterét. A Frost/Nixon című politikusdrámát számos díjra jelölték, köztük a legjobb filmnek és a legjobb rendezésért járó Oscar-díjra.

Az utóbbi évtizedben olyan, igaz történeteken alapuló drámákat rendezett, mint a James Hunt és Niki Lauda Forma-1-es pilóták 1976-os versengését feldolgozó Hajsza a győzelemért és a 2018-as thaiföldi barlangi mentés történetéről szóló Tizenhárom élet. 2018-ban ő jegyezte a Solo: Egy Star Wars-történet című sci-fit. Számos dokumentumfilmmel is elismerést szerzett, mint a The Beatles: Nyolc nap egy héten – A turné-évek (2016), amely Grammy-díjat kapott a legjobb zenés film kategóriában, a Pavarotti (2019) és a We Feed People (2022).

A filmművészet egyik legtermékenyebb, egyben generációja egyik legnépszerűbb rendezője 1981-ben bekerült a Televíziós Hírességek Csarnokába, 2015-ben pedig csillagot kapott a Los Angeles-i Hírességek sétányán. Cheryl Alley színésznővel közel ötven éve alkotnak egy párt. Házasságukból négy gyermek született, Bryce Dallas és Paige Carlyle Howard a családi hagyományt folytatják és a színészi pályát választották.