Anyagi támogatásra vár az Auschwitz alapítvány

Kultpol

Bár az alapítvány mindössze egy hete létezik, a nemzetközi visszajelzések eddig pozitívnak számítanak. A szervezet vezetője, Jacek Kastenlaniec szerint Németország már korábban egymillió eurót különített el az alapítvány számára, és a tervek szerint jövőre még ennél többet is biztosíthatnak majd számukra. Emellett a franciák is jelezték együttműködésüket, és a britek is kifejezték támogatási szándékukat.

Az alapítvány költségvetésének ügye az Európai Unió tagállamainak júniusi közgyűlésén is előkerül majd, és Kastenlaniec szerint a jelenlegi világgazdasági válság ellenére is mindenki kiemelten kezeli a kérdést. Persze a pénzügyi krízis nem teszi könnyebbé a szervezet feladatát, ám a projektet már jóval korábban előkészítették, és annak véghezvitele különösen sürgőssé vált, hiszen az Oswiecim melletti emlékhelyen álló épületek hamarosan összedőlhetnek.

Kastenlaniec már csak azért is biztos abban, hogy az alapítvány eléri célját, mert a haláltábor oktatási szerepe még ma is igen fontos. A közel két négyzetkilométeren elterülő tábor- és múzeumkomplexumban jelenleg 155 épület, 300 rom, és 100 ezer tárgy, így bőröndök, cipők és más tárgy emlékeztet az egykori borzalmakra.

Az egykori tábor és múzeum fenntartására mindig odafigyeltek a túlélők is, akik azonban igen korosak már, így szinte ez lehet az utolsó pillanat, hogy tehetnek valamit a táborért. A tervek szerint olyan, korszerű oktatási célokat szolgáló múzeumot hoznak majd létre, amely minden szempontból megfelelhet a XXI. század kívánalmainak.

Mindezek ellenére az Európai Unión belül is nagyon sok olyan hangot lehet hallani, hogy itt lenne az ideje a tábort sorsára hagyni, és nincs szükség hasonló mesterséges létesítményekre az emlékezésekhez. A túlélők többsége azonban holokauszttagadást lát az ilyen nyilatkozatokban.