Anyakomplexussal küzdhetett VIII. Henrik

Kultpol

A Tudor uralkodó egy főként nőkből álló udvarban nőtt fel, és az új elemzés szerint szinte biztos, hogy anyja tanította meg írni. Az ifjú herceget 11 éves korától, apja 1509-ben bekövetkezett halála után ugyanis anyja nevelte, és az új kutatás szerint személyiségére ez minden szinten komoly hatással lehetett. Egyetlen fiúként ugyanis minden nőt anyjához hasonlíthatott, míg később feleségében anyját kereste - állítja Starkey.

Starkey szerint ez okozhatta későbbi problémáit is: neveltetése miatt ugyanis mértéktelen szeretetvággyal küzdött, és ez vezetett sokszoros szerelmeihez, és gyors csalódásaihoz. Henrik ezért sosem volt egyedül, és mindenkitől feltétlen odaadást várt a szerelemben. Ennek következményei világpolitikai hatással jártak: az uralkodó annyira szeretett volna elválni a szerinte elhidegült Aragóniai Katalintól, és feleségül venni Boleyn Annát, hogy ennek érdekében akár Rómával is hajlandó volt szakítani, és új egyházat alapítani.

A most bemutatott eredmények egyébként azon az április 23-án, a British Library termeiben nyíló, Henry VIII: Man and Monarch című londoni kiállításon is láthatók lesznek, amely VIII. Henrik életét és korát mutatja majd be. Az ott szereplő leveleken egyértelműen látható a hasonlóság Henrik írása és anyja, Yorki Erzsébet, és nagynénje, Mária írása között, ám az is megállapítható, hogy mentorai, így Morus Tamás írása is jelentős hatással lehetett írásképére.