Elkezdődött az Art Market Budapest, térségünk legnagyobb képzőművészeti vására

Program

Október 17. és 20. között tizennegyedik alkalommal fogadja a közönséget Közép- és Kelet-Európa legnagyobb nemzetközi képzőművészeti vására, az Art Market Budapest, ezúttal a Millenáris épületeiben és parkjában. A Magyarországon látható leggazdagabb nemzetközi művészeti választék mellett a művészeti seregszemle az idei évben is számtalan kísérőprogrammal várja a látogatókat.

Fotó: Art Market Budapest
Fotó: Art Market Budapest

A vásárra ezúttal a világ négy kontinensének közel harminc országából mintegy kilencven kiállító hozza el több mint ötszáz művész több ezer alkotását. A különleges gazdagságú kiállítási anyag hatezer négyzetméternyi alapterületen lesz látható. A hazai kiállítók jóvoltából mintegy háromszáz magyar művész alkotásai lesznek megtekinthetőek és megvásárolhatóak. Az Art Market Budapest két legnagyobb kiállítási standját ezúttal Magyarország két legfontosabb galériája, a hazánkat a felső kategóriás nemzetközi vásárokon gyakorlatilag egyedüliként képviselő acb galéria és a rendszerváltás utáni első kortárs magángalériaként közel harminc évvel ezelőtt megalapított Várfok foglalja el.

„Az Art Market Budapest célja a közönség széles nemzetközi művészeti választékkal való kiszolgálása, az alkotók piacra jutásának, a hazai kortárs piac bővítésének támogatása, a kortárs művészet iránti érdeklődés fokozása. A kiállítási anyag összeállításakor ezért a gazdag nemzetközi válogatás mellett kifejezett törekvésünk, hogy a hazai műtárgypiacon folyamatosan hozzáférhető, ismert művészeti tartalmakon túl – a látogatók különleges élményhez juttatása és új közönségszegmensek megszólítása érdekében – olyan művészekre, alkotói csoportokra is ráirányítsuk a figyelmet, akik még nem részei a kánonnak, magas színvonaluk ellenére eddig kiszorultak a műkereskedelmi fősodorból” – emelte ki Ledényi Attila, az Art Market Budapest alapító-igazgatója.

A szervezők ezúttal is olyan kiállítási anyaggal és kiegészítő programokkal készülnek, amelyek egyaránt nyújtanak majd emlékezetes, szórakoztató látogatói élményt, és egyúttal olyan nemzetközi folyamatokra, jelenségekre irányítják a figyelmet, amelyek az ínyenc műértők érdeklődését is felkeltik, és jó példaként, modellként szolgálhatnak a hazai művészeti szereplők számára is.

Kiemelt figyelmet kap például a művészet helye az ingatlanfejlesztések, az épített környezet kontextusában, illetve a művészet hasznossága, jelentősége és értéknövelő hatása a kereskedelmi és városmarketingben. A vásár helyszínén megrendezett Inside Art című konferencia keretében a művészet területén kevéssé jártas közönség számára is érdekesnek és inspirálónak ígérkező Building on Art – A művészetre építhetünk című szakmai nap és közönségtalálkozó számos nemzetközi jó példán keresztül mutatja be, miként hasznosul a művészet különböző funkciójú ingatlanberuházások esetén, és hogyan fejti ki pozitív hatását a városmarketingben vagy a kereskedelmi márkaépítésben.

A képzőművészet műfaji választékában a közönséggel való érintkezés frontvonalában a köztéri szobrászat áll. Az idei Art Market Budapest látványos elemeként sCulture elnevezéssel egyedülálló szobrászati kiállítást rendeznek a Millenáris épületei közötti parkban és a kiállítási terület közösségi tereiben. A helyszín által biztosított különleges körülmények között kialakított szoborpark jól illusztrálja, hogy a közönség számára a művészettel való legközvetlenebb kapcsolatteremtést szolgáló művészeti ág milyen intenzitással és milyen széles választékkal járulhat hozzá épített környezetünk egyediségének, különlegességének növeléséhez.

Az Art Market Budapestnek ezúttal is hangsúlyos komponense a fotóművészet. A szervezők kifejezett törekvése Budapest nemzetközi fotóművészeti központként való pozicionálása, amelynek a vásár fotószekciója, a tízéves Art Photo Budapest meghatározó eleme. Az idei évben André Kertész születésének 130. évfordulója, pontosabban a legendás fotóművész életművének máig érvényesülő befolyása kap kiemelt figyelmet, amelyet többek között egy kortárs alkotók munkáiból készült különleges válogatás, illetve a kertészi örökséget fókuszba helyező nemzetközi konferencia tesz kézzelfoghatóvá.

A konferencián egyebek mellett Roger Ballen világhírű fotóművész vall André Kertész hatásáról, míg a Badeni Fotófesztivál igazgatójának előadásán mesterséges intelligenciával generált André Kertész-fotókról fog vitát indítani.

Az Art Market Budapest nemcsak a közönség körében, hanem a kiállított anyagban is látványos szerepet szán a műgyűjtésnek, a műgyűjtők iránti tiszteletnek. 2024-ben Magyarország egyik különösen értékes gyűjteményének alapítója, az idén nyolcvanéves Nyakas Ilona kollekciójából készült válogatást mutatják be, amelynek érdekessége, hogy a gyűjtő által létrehozott KAS galéria a vásár egyik visszatérő kiállítója.

A szervezők szintén bemutatkozási lehetőséget biztosítanak az egyik legjelentősebb hazai magánkollekció, a Horn Gyűjtemény számára a vásár My favorites from Art Market Budapest (Kedvenceim az Art Market Budapestről) elnevezésű programján.

A vállalati gyűjtés jelentőségére irányítja a figyelmet a vásár partnerintézménye, a HAB – Hungarian Art and Business jóvoltából látható reprezentatív válogatás az MBH Bank gyűjteményéből.

A vásár programjairól és kísérőeseményeiről további tájékoztatással az Art Market Budapest programfüzete szolgál.