Építészmérnöki diplomával tervezőmérnökként helyezkedett el Filep Mária, aki ma civilként végzi tevékenységét. Kitartó munkájának gyümölcseként valósulhatott meg a Páneurópai Piknik, amely után több tízezer NDK-s állampolgár emelte ki az első követ a berlini falból. Szabadon indulhattak nyugatra a kelet-németek, így a fal többé nem tudta betölteni szerepét ? mondta el Filep Máriáról Schmidt Mária, a Terror Háza igazgatója. Kozma Imrét édesanyja és nagyanyja nevelte, 63-ban szentelték pappá ? mesélt róla az igazgató. A 80-as években sem szabadott hasonló szervezet létrehozni, így 89-ben alapította meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot. Humanitárius tevékenységét számos elismeréssel díjazták külföldön és Magyarországon egyaránt.
Bár az 1989-es közép-európai rendszerváltások legtöbbje nem követelt emberáldozatot, és a diktatúrák kártyavárként omlottak össze, az átalakulás természete közel sem volt békés. A szabadságért, a közös jóért akár a legnagyobb áldozatra is kész hősök nélkül a hatalom nem hátrált volna meg ilyen hirtelen. Akik elvállalták a közösség által kimondatlanul is rájuk osztott szerepet, abban a tudatban cselekedtek, hogy a hatalom birtokosai nem ismernek kegyelmet. Ezért nem is vártak kegyelmet, amitől kiállásuk még elsöprőbb erővel bizonyította elszántságukat. Közép-Európa népeit szabadságtörekvéseik mellett a szabadság hőseinek kölcsönösen tisztelete kapcsolja össze. A szabadság, mint közös jó olyannyira áthatja a régió népeinek múltját, hogy a hősök évszázadokon át nemzetiségi hovatartozástól függetlenül váltak az együvé tartozás jelképeivé Tadeusz Kościuszkon, Petőfi Sándoron, Jerzy Popieluszkon át Mircea Dinescu-ig, Gabriel Andreescu-ig vagy Tőkés Lászlóig.
Éppen ezért a Közép és Kelet-európai Történelem és Társadalom Közalapítvány 2009-ben Petőfi-díjat alapított, a közép európai népek szabadságáért meghozott áldozatok és teljesítmények elismerésére. A kitüntetéssel a régió és világ azon kiemelkedő személységeit emeljük magasra, akik személyes helytállásukkal, a szabadságáért hozott személyes áldozattal mutattak példát és mozdították előre a ?közös jó?, a szabadság ügyét. A díj ? Juha Richárd szobrászművész Petőfi Sándorról készített mellszobra ? és a vele járó mintegy 10 ezer eurós pénzjutalom segítségével az alapító olyan személységeket kíván elismerni és jutalmazni, akik a világhírű magyar költőhöz hasonlóan megalkuvás nélkül, az emberi együttlét legnemesebb és legsúlyosabb döntéseit hozták meg. Nélkülük közös világunkból elvesztek volna azok az értékek, melyekre alapozva értelmet nyernek olyan fogalmaink, mint a szabadság, az igazságosság és az áldozat. Díjalapításunkhoz csatlakozott a Magyar Olaj- és Gázipari Nyilvánosan Működő Részvénytársaság, a MOL, ami kellő súlyt ad annak az üzenetnek, hogy akár csak a magyar gazdaság egyik legsikeresebb vállalata ez az elismerés is igényt formál a legnagyobb figyelemre regionális és nemzetközi porondon.
Eddigi díjazottak:
2013 ? Vlagyimir Bukovszkij
2012 ? Miroslav Kusý
2011 ? Mart Laar
2010 ? Anne Applebaum
2009 ? Tőkés László, Gabriel Andreescu