Az eseményt a Nemzetközi Cigány és Világzenei Hálózat szervezi, a fellépők között megtalálható a Harcsa Veronika & Gyémánt Bálint Duó, a Romengo, a Cimbaliband, a Canarro és Pálházi Bence Bandája.
Európa egyik legszínesebb, leggazdagabb nemzetisége a cigányság. Nincs még egy olyan népcsoport, amely jelen lenne az Európai Unió összes országában, ily módon az európai közösség nagyon fontos összetartó ereje. Kultúrájuk félreismerhetetlenül magán hordozza a saját cigány jegyeket, egyúttal tükrözi az egyes, a cigánysággal kapcsolatba kerülő nemzetek jellemvonásait. A spanyol flamenco eleganciájától a szerbiai rezesbandák magával ragadó erejéig képes átölelni egész Európát és a világot, hirdetve a romák szokásait, nyelvét, életörömét. Kultúrájuk egyik legékesebb része az, amelyik a magyar nemzettel virágzik évszázadok óta, olyan gyümölcsöket foganva, mint az éttermi cigányzene, az oláh-cigány muzsika és tánc, a vonós magyar népzene.
Idén második alkalommal rendezik meg a cigány dal napját, mely a sokszínűséget ünnepli cigány és nemcigány művészek részvételével, Budapest, Csobánka, Százhalombatta, Nagyecsed, Pécs, Balatonboglár, Kiskunmajsa, Szécsisziget, Balatonfüred, Nyíregyháza, Párkány, Krakkó helyszíneken.
„Hálózatunk távlati cálja, hogy az Európai Unió minden tagállamában megszervezzük a nemzetközi cigány dal napját” – nyilatkozta Rostás Mihály „Mazsi”, a hálózat vezetője, a cigány dal napjának ötletgazdája, koordinátora és főszervezője, aki az elmúlt évtizedekben négy kontinens több mint harminc országában koncertező, Kossuth-díjas és Womex-életműdíjas Lakatos Mónika és a Romengo zenekar menedzsereként alapozta meg kulturális menedzseri tevékenységét.
Lakatos Mónikával készített interjúnk itt olvasható, a Mi lenne, ha...? podcastunk itt hallgatható meg.
Nyitókép: Romengo zenekar