A Székesfehérvári Királyi Napokat idén augusztus 12–21. között rendezik meg.

A székesfehérvári önkormányzat közleménye szerint Az Élet pecsétje – Rege az Aranybulláról című dramatikus történelmi játék nyitja a Szent István ünnepe köré szervezett programsorozatot augusztus 12-én. Az ünnepélyes megnyitón köszöntőt mond Cser-Palkovics András, Székesfehérvár és Hernádi Ádám, Esztergom polgármestere.

Az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója alkalmából több program is kapcsolódik az emlékévhez. A mozgó történelmi képregény a Fő utcán II. András és az Aranybulla történetét meséli el képekben; a középkori élő sakkelőadás II. András szentföldi hadjáratát idézi meg; a Városház téren a korabeli technikát idéző nyomdagépen akár saját Aranybullát is nyomtathat magának bárki; augusztus 20-a estéjén, a Zichy-színpadon egy csaknem 200 fős produkció köszönti az emlékévet, amelyben a város kiemelt művészeti együttesei lépnek színpadra. Ezeken felül az augusztus 20-i ünnepi közgyűlést ezúttal az Aranybulla-emlékműnél rendezik meg.

A Szent Istán Király Múzeum is kiemelt figyelmet szentel a 800 éves jogdokumentumnak. A múzeum díszudvara a koncertek mellett középkori játszóháznak, Árpád-kori pénzverdének és történelmi harcművészeti bemutatónak is otthont ad majd, illetve az időszaki kiállításaik is igazodnak a tematikához.

A Koronázási szertartásjáték, amelyet Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója rendez, a tizedik lesz a sorban, és az utolsó Árpád-házi király, III. András életét mutatja be.

Megrendezik a Királyi Napok Folkfesztivált is augusztus 13–17. között.

A házigazda Alba Regia Táncegyüttes mellett színpadra lép majd többek között a Fitos Dezső Társulat, a Duna Művészegyüttes és a Magyar Állami Népi Együttes is.

A VIII. Fricsay Richárd Regionális Katonazenekari Fesztiválon ezúttal a tatai, a veszprémi, a kaposvári és a székesfehérvári helyőrségi zenekarok vesznek részt.

Augusztus 12–14. között rendezik meg a Fehérvári Mézünnepet, amelyre a határon innen és túlról is érkeznek mézlovagrendek. A programsorozat egyik kiemelkedő része a Koronázási Ünnepi Játékok, amely három napig, augusztus 19–21. között középkori időutazásra hív. A belvárosban gólyalábasok, zenészek és tűztáncosok szórakoztatnak, de lesz kártyavetés, hörcsögjóslás, szerencsecédula-húzás, valamint hagyományőrző csapatok harci bemutatókat is tartanak.

A Székesfehérvári Királyi Napok egyházi programjai közül kiemelkedik augusztus 14-én a fogadalmi szentmise, amelynek keretében Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek áldja meg a kívül-belül teljes felújított Szent István-székesegyházat.

Nyitókép: Shutterstock