1973 tavaszán három fiatalember, a matematikus Sipos Mihály, a geofizikus Hamar Dániel és az akkor még diák ifj. Csoóri Sándor elhatározta, hogy zenekart alapít a régi magyar paraszt-vonószenekarok mintájára, amelyekben a szólóhegedű mellett brácsa és bőgő adta a kíséretet. Hamarosan csatlakozott hozzájuk Éri Péter brácsás, aki 2023 óta többé már nem zenélhet velük. Az ő tiszteletére választották a koncert dátumául a november 11-ét. Éri Péter születésnapján az elhunyt barát emlékére is a közösen alakított Muzsikás-szellemiségben szólalnak meg a dalok a Muzsikás jelenlegi tagságával: Porteleki László (hegedű, koboz, tambura, ének), Sipos Mihály (hegedű), Hamar Dániel (nagybőgő, gardon, dob) és a zenekar jelenlegi állandó vendége, Mester László (brácsa). Az est további vendégei: Petrás Mária ének, Balogh Kálmán cimbalom, Farkas Zoltán és Tóth Ildikó táncosok.
„Faluhelyen a zenészeket muzsikásoknak hívták. Ez adta az ötletet, hogy zenekarunknak a Muzsikás nevet adjuk” – mesélték 1978-ban az akkor öt éve működő együttes tagjai, majd azt is elmondták, hogy miért tartják iránymutatónak a névválasztást:
„Zenénkben azt tartjuk a legfontosabbnak, hogy lehetőleg minél kevésbé különbözzék a muzsikások játékától, tekintve, hogy korábban ez a szín teljesen hiányzott. Ezt a zenét igyekszünk terjeszteni, megismertetni.”
A Muzsikás Magyarország egyik zenei nagykövete. A zenekar fennállásának több mint ötven éve alatt bejárta a világot Indiától Amerikáig. Munkásságukat számos díjjal és kitüntetéssel ismerték el, ezek közül is kiemelkedik a Magyar Művészetért Díj, a Liszt Ferenc-díj, a Magyar Örökség díj, a Kossuth-díj és a Prima Primissima díj. Az együttest 2008-ban európai és egyben magyar zenekarként is elsőként a legrangosabb nemzetközi világzenei díjjal, a WOMEX-díjjal ismerték el.
Vigadóbéli koncertjük ünnep, ahol a zenésztársak, barátok lelki gyűrűjében újra a távoli magyarlakta Erdély, Gyimes, Moldva szépséges tájaira és dallamaira, táncaira figyelhetünk.