Nem véletlen, hogy minden jelentős karmester létrehozta a maga Beethoven-szimfóniasorozatát. Mindegyikőjüket megihlette ezeknek a bámulatos műveknek a szellemisége, mindegyikükben felmerült a közlési vágy, hogy elmondják a világnak, mit jelentenek nekik ezek a csodálatos darabok. Takács-Nagy Gábor már hegedűművész és kamaramuzsikus korában is a zeneszerző szándékának alázatos megvalósítását tekintette fő céljának, és ezt az attitűdöt folytatja karmesterként is.
A MÁV Szimfonikus Zenekar március 14-i hangversenyén Beethoven 6. és 7. szimfóniája csendül fel. Előbbi a természetfestő muzsika csodás példája, amelyben madáréneket, patakcsobogást, pásztorkürtöt hallunk. Beethoven rajongva szerette a természetet, több levele is tanúskodik erről – szimfóniájában erről a szeretetről vall. „Pasztorális szimfónia, avagy emlékezés a falusi életre. (Inkább az érzelem kifejezése, mint festészet.)” Ez az utolsó, zárójelbe tett mondat adja meg számunkra a mű kulcsát: az ábrázolás csak emlékeztet, utal a természet látható-hallható jelenségeire. A lényeg itt is, mint Beethoven minden művében, az ember, aki e jelenségeket megéli.
A Takács-Nagy Gábor által vezényelt Beethoven-sorozat koncertjei előtt műhelybeszélgetésen vehetnek részt az érdeklődők, amelyen a népszerű karmestertől sok érdekességet tudhatnak meg az esten elhangzó művekről és a zeneszerző életéről. A beszélgetés a Zeneakadémia nagytermében ez alkalommal is 17.45 órakor kezdődik.