Carlo Gozzi színműve a gyönyörű, rideg kínai hercegnőről sok művészt ihletett meg, többek közt Giacomo Puccinit is, akinek utolsó és talán legcsodálatosabb operája a Turandot, melynek befejezésében saját halála akadályozta meg. A turandot szó egyébként perzsa eredetű, jelentése ?Turán lánya?. Turán egy Közép-Ázsiai régió.

A Turandot története a perzsa Ezeregy napok könyvéből származik (nem összetévesztendő Az Ezeregyéjszaka meséivel, sem a Hezar o-yek shab könyvvel), ahol ugyancsak találkozhatunk ?Turandokht? kínai hercegnő személyével. De ez a történet inkább a perzsa költő, Nizami történetére hasonlít, amely egy orosz hercegnőről szól. Carlo Gozzi 18. századi olasz drámaíró feldolgozásában a commedia dell?arte jellegzetes figurái is megjelennek ebben a groteszk hangvételű felnőttmesében.

Turandot:
A férfiakat engesztelhetetlenül gyűlölő Turandot a gondolatát sem bírja elviselni, hogy egy férfi birtokolja őt; kezét csak az kaphatja meg, aki fővesztés terhe mellett három kérdésére helyesen megfelel. A kínai császár leányának jól ismert története az Ezeregynap meséi című perzsa mesegyűjteményben jelent meg először. Carlo Gozzi 18. századi olasz drámaíró feldolgozásában a commedia dell?arte jellegzetes figurái is megjelennek ebben a groteszk hangvételű felnőttmesében.

A főszereplő Turandot, Kína hercegnőjét Petrik Andrea játssza. Láthatjuk még a színpadon többek között Bálint Andrást, Matrinovics Dorinát, Kurta Nikét.