„Mindnyájunkat meglepett az állat kivételesen jó állapota: a feje, törzse, füle, szája hiánytalanul megmaradt, és nincsenek látható károsodások vagy elváltozások” – magyarázta az egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint Anatolij Nyikolajev, az egyetem rektora.
Jana, amely az egyetem szerint feltehetően a legjobb állapotban fennmaradt mamutmaradvány a világon, 180 kilogrammot nyom, 120 centiméter magas és legalább két méter hosszú. „Az egyedülálló felfedezés lehetővé teszi a mamutok egyedfejlődésének, alkalmazkodóképességüknek, élőhelyük őskörnyezettani feltételeinek és más szempontoknak a tanulmányozását” – tette hozzá a rektor.
A kutatók azt próbálják kideríteni, Jana pontosan milyen idős korában pusztult el. Becslés szerint egyéves volt, vagy annál valamivel idősebb.
Az ötvenezer éves maradványt a batagajkai kutatóállomás területén fedezték fel, ahol korábban már találtak őskori állatmaradványokat. A Jeges-tengerrel határos, Magyarországnál 33-szor nagyobb távoli szibériai területen a permafroszt (állandó fagy) hatalmas fagyasztóként működik, és épen megőrzi az őskori állatok tetemét, mindenekelőtt a mamutokét. Az elmúlt években a batagajkai állomáson egy őskori ló, illetve egy bölény maradványait, valamint egy lemming múmiáját találták meg.