A negyven év lírai termését felölelő kötet a költő életművének fontos válogatását tartalmazza. A kötet öt, markánsan kialakított ciklusában a versek többletjelentései, hangsúlyai és asszociációi a meghatározóak. A kötetek: Egy ember élete; Antoine és Desiré; I love you so; Rendszerváltoz(tat(tat))ás; Alakmások.

Jánossy Lajos, a Litera.hu szerkesztője a kötet kapcsán kiemelte: ?Bereményi Gézának olyan tónusa van, amely egyszerre használja a 60-as, 70-es évek helyi lakosságának nyelvjárásait, és ez a szövegben fantasztikusan van jelen. A költeményekben is lehet látni, hogy nincs benn öntetszelgés, olyan érdekes képződmény jön létre, amely a népköltészet gyökereihez vezethető vissza.?

?Költőnek lenni pedig nagyon jó. A legjobb. Megkérdezte egy ember egyszer, hogy ?maga költő?? Igennel feleltem. Végigmért, de úgy, ahogy egy elmebeteget szokás végigmérni. Ohhhó! Ez igen! Akkor nagyon büszke lettem erre a foglalkozásra? ? mondta el többek között a szerző egy interjúban.

Bereményi Géza 1946. január 25-én született Budapesten, 1970-ben az ELTE BTK magyar?olasz szakán szerzett diplomát, 1971-től dramaturg a Pannónia Filmstúdióban, 1978-tól szabadfoglalkozású író, filmrendező. Főbb művei között tartják számon A svéd király (novellák, 1970), Legendárium (regény, 1978), Trilógia (drámák, 1983) és Vadnai Bébi (regény, 2013) című alkotásait, forgatókönyvíró-rendezőként fontosabb munkái az Eldorádó (1988) és A hídember (2002) című filmek. Novelláival, regényeivel, színpadi műveivel egyenértékűek Másik János, majd Cseh Tamás zenéjére írt dalszövegei.

Bereményi Géza 1984-ben József Attila-díjat, 1989-ben Balázs Béla-díjat kapott, 2001-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. 2014-ben Artisjus könnyűzenei szövegírói életműdíjat kapott. A Magyar Érdemrend középkeresztje kitüntetettje (2014). Az MMA rendes tagja (2012?).

Az alábbi beszélgetés a Thália Színházban bemutatott Kincsem című darabjáról készült 2014-ben:

Forrás:MMA

Fotó: MMA