Constantin Brâncuși szoboregyüttese mostantól a világörökség része

Művészet

A Zsilvásárhelyen látható alkotás mellett a római limes romániai szakasza is felkerült az UNESCO listájára, csakúgy, mint az olaszországi Via Appia.

The Gate of the Kiss (Poarta sarutului) sculpture made by Constantin Brancusi in Targu Jiu, Romania - amazing autumn wide angle view
Constantin Brâncuși A csók kapuja című alkotása Zsilvásárhelyen. Fotó: Dragos Asaftei / Shutterstock

Raluca Turcan kulturális miniszter szerint Brâncuși zsilvásárhelyi (Târgu Jiu) Hősök útja alkotásainak felvétele az UNESCO-listára a román művész életművének nemzetközi csúcs elismerését jelenti. A csend asztala, A csók kapuja és A végtelen oszlopa azoknak a romániai polgári személyeknek állít emléket, akik 1916-ban szembeszálltak a német megszállással. Turcan arra is emlékeztetett a római limes romániai szakaszával kapcsolatban, hogy az ókori Dacia területe a római világ része volt, és a román nemzet eredete Rómához és a Római Birodalomhoz kötődik.

Italy, Lazio, Rome. Via Appia Antica (Photo by Tommaso Di Girolamo / AGF / Photononstop via AFP)
A Via Appia Olaszországban. Fotó: Tommaso Di Girolamo / AGF / Photononstop via AFP

Egy másik római eredetű helyszín is felkerült a listára. A 650 kilométer hosszú, ókori Via Appia Közép- és Dél-Olaszországon halad át, és Róma egyik első nagy útja volt, amelyet innovatív technikákkal építettek. A Kr. e. 312-ben Appius Claudius cenzor által megnyitott út eredetileg Rómát kötötte össze Capuával, majd később Beneventóval, Venosával, Tarantóval és Brindisivel is. Eredetileg katonai célokra készült, de hamarosan a kereskedelmi és kulturális kapcsolatok fő útvonalává vált, és az összes későbbi római közút mintájává vált. Olaszország immár hatvan világörökségi helyszínnel rendelkezik, a legtöbbel a világon.

Az új helyszínek között szerepel még a németországi Schwerin kastélyegyüttes, a malajziai Niah Nemzeti Park és Szaúd-Arábia Al-Faw régészeti területe is.

A cikk forrásai itt és itt olvashatók.