Rendhagyó werkfilm készült Fabricius Gábor Eltörölni Frankot című nagyjátékfilmjéhez, melynek szeptember 5-én, a 78. Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon volt a világpremierje. A filmet Velencében hatalmas tapssal fogadta a nemzetközi közönség.

A werkfilm vizuális és tartalmi betekintést ad a nyolcvanas évek történeti hátterébe. Az Eltörölni Frankot alkotóinak és színészeinek nyilatkozataiból kiderül, hogyan viszonyulnak a ma emberei a totalitárius rendszerekhez, a különböző generációk képviselői hogyan gondolkodnak, éreznek a Kádár-korral kapcsolatban.

A werkben többek között megszólal Fabricius Gábor forgatókönyvíró, rendező, Dobos Tamás operatőr, Tuza Ritter Bernadett vágó, Sinkovics Judit jelmeztervező, valamint Fuchs Benjamin főszereplő mellett Blénesi Kincső, Bánsági Ildikó, Pajor Tamás, Lénárt István „Papi”, Frenák Pál szereplők is. 

Az Eltörölni Frankot huszonnyolc napos forgatása 2020 júliusában kezdődött. Fő helyszínei az inotai hőerőmű bontás alatti blokkja és kultúrterme, a csepeli gabonatároló, a Magyar Rádió híres hatos stúdiója, egy kőbányai vasbeton alagút, az egykor szamizdat butikként is működő Kőszeg Ferenc lakása, a Korvin Ottó Kórház, a Budapesti Műszaki Egyetem és a Belügyminisztérium épülete, ahol eddig még nem forgott magyar film.

Az Eltörölni Frankot látványvilágát a hollywoodi szuperprodukciókat − Tenet, Dunkirk, Csillagok között − is jegyző Eggert Kettilson világhírű szakember teremtette meg, Kiss Dorka és Fabricius Gábor közreműködésével. Eggert irányításával hozták létre azt az orwelli világot, amely a brutalista építészetre épülve, az embereket utópisztikus terekbe zárva teremt fojtogató légkört, miközben „a közösség mindenek előtt” elvét hirdeti.

Dobos Tamás operatőr és Fabricius Gábor rendező szorosan együttműködésben fogalmazta meg az Eltörölni Frankot operatőri koncepcióját, melynek alapja a korabeli Budapesti Iskola dokumentarista kameranyelve, amely szemlélődik, dokumentál, jelen van, de nem tolakszik és nem esztétizál.

Dobos Tamás operatőr elmondta: „Fabricius Gáborral együtt döntöttük el, hogy az Eltörölni Frankot analóg technikára készüljön, 16 mm-es Kodak 500T filmre. Ez az a nyersanyag, ami legjobban visszaadja az 1980-as évek szemcsézettségét, ólmozott szürkeségét. Behatóan tanulmányoztuk a kor underground filmjeit is, melyek hangulatát úgy próbáltuk beemelni a filmbe, hogy ne csupán effekt vagy archaizálás legyen. Fantasztikus volt ebben a filmben dolgozni, ezzel a stábbal együtt nevetni és sírni.”

Az Eltörölni Frankot a Nemzeti Filmintézet támogatásával az Otherside Stories gyártotta. A film a magyarországi mozikban 2021. október 7-től látható, a Mozinet Kft. forgalmazásában.

Nyitókép: OthersideStories