A Cserhát szívében, a világörökség részét képező Hollókőtől mindössze két kilométerre, egy festői szépségű, csendes és vadregényes völgyben található Farkaskútvölgy. Az itt található túraútvonalak, erdők és tisztások ideálisak mindazok számára, akik szeretnének feltöltődni és friss levegőt szívni. A téli időszakban a völgy különösen lenyűgöző, a csendes környezet pedig tökéletes helyszínt nyújt kiránduláshoz, meditációhoz, pihenéshez. A völgy eddig sem volt híján a különleges épületeknek. A négyszáz négyzetméteres, csillagformát idéző Csillagpajta, a százéves rönkökből épült Kárpátház, az ország egyik legkülönlegesebb lombháza, és vagy féltucatnyi rönkház és jurta mellé most megépült egy design szempontjából is egyedülálló jurta.
A hagyomány és a modernitás találkozása
Farkaskútvölgy designjurtája az egyszerű nomád jurták formavilágát ötvözi a kortárs designnal és kényelemmel. Külső megjelenése a hagyományos jurták világát idézi, de belépve egy harmonikus, lakásszerű, minden részletében átgondolt és ízléses belső tér tárul elénk.
A belső térkialakítás során Csíkszentmihályi Benjámin építész teljes mértékben a kör forma esztétikájára épített, és olyan berendezést tervezett, amely ezt a formát erősíti. Hogyha a jurtát felülről néznénk, akkor egy jin-jang jelet látnánk, amelyet a bútorok és a berendezések adnak ki. Ez az elrendezés a harmónia és az egységesség érzését is erősíti. A természetes anyagok használata, a kabinszerű melegséget sugárzó design és körben a bevilágítóablakok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a látogatók egyszerre érezzék magukat otthonosan és a természethez közel.
„A jurtát egy délután alatt terveztem meg, majd három hónapot vett igénybe maga a kivitelezés” – mesél az alkotás folyamatáról Benjámin. „A bútorzat fekete dió-, kőris- és rózsafa felhasználásával készült. A fekete diófa félkemény fa, de az esztétikája miatt mindenképpen szerettem volna dolgozni vele, mert a másik két keményebb fával nagyon jó kontrasztot alkot, és eleve elképesztően szép a mintázata.”
Aki belép a térbe és alaposabban szemügyre veszi Benjámin bútorait, azonnal szembeötlik számára két dolog: a bútorok lágyan ívelt formavilága, illetve a különleges intarziaminták. „Manapság az intarziakészítéssel már nemigen bíbelődnek, inkább műgyantával szokták azt a hatást kelteni, mint amit én elértem ezeken a bútorokon” – mondja a tervező. „Autodidakta módon tanultam az intarziakészítés művészetét, és azután egy iskolában is tökéletesítettem a tudást. Imádok fával dolgozni. Bár ehhez nagyon sok türelem kell, a végeredmény olyan szemkápráztató, hogy megéri a fáradságot. Manapság nem látni már ilyen míves bútordarabokat.”
„Sokan gondolhatják, hogy a nagy bútordarabok okozzák a legtöbb fejtörést egy tervező számára, de ez nincs így. A holttereken és azok kihasználásán sokkal többet kellett gondolkodnom. A konyhapult és a fal között van egy lépcsős polc. Ennek a formája és a kivitelezése sokkal több időt vett igénybe, mint azt egy laikus gondolná” – fejezi be az ország egyetlen designjurtájának tervezője munkájának bemutatását.
Nem ez az első épület
A designjurta Farkaskútvölgy harmadik olyan különleges helyszíne, melyet Csíkszentmihályi Benjámin tervezett. Egyedi lombháza az egyik legkülönlegesebb lombház az országban. A többszintes építmény belső tere harmonikus és megnyugtató, organikus formáival a természet ölelésében biztosít kényelmet. A felső teraszról nyíló panoráma télen is lenyűgöző, amikor a tájat hófehér takaró borítja.
A Kéz kilátó, amelyet a legtöbben Isten Tenyereként ismernek, Farkaskútvölgy egyik legismertebb látványossága lett, amelynek minden kiránduló csodájára jár. A kilátót kizárólag helyben kitermelt faanyagokból építették, akárcsak a Lombház szerkezetét.