Csáki László Kék Pelikan című alkotása nyerte a fődíjat az augusztus első hetében a Tel Aviv Cinematheque-ben megrendezett Animix fesztivál játékfilmes versenyében.
– indokolta a fesztivál zsűrije a döntését. Izrael legnagyobb animációsfilm-fesztiválja 2000 óta várja az ország képregény- és animációrajongóit, a közel 20 ezer látogatót vonzó eseményen pedig az utóbbi években külföldi alkotók is bemutatkozhatnak.
Az első animációs technikával készült egész estés magyar dokumentumfilm, a hazai mozikban április elején bemutatott Kék Pelikan a ’90-es évek vonatjegy-hamisítási botrányát szórakoztató formában feldolgozó, rendszerkritikus és heistfilmes elemeket felvonultató, korabeli magyar slágerekkel teli alkotás, amelyben a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit is hallhatók. A rendszerváltás utáni időszak megidézését olyan ismert magyar kultzenekarok biztosítják, mint a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.
Csáki László, a Magyar Filmszemlén és a Kecskeméti Animációsfilm-fesztiválon többször díjazott, Balázs Béla-díjas író-rendező éveken át készített interjúkat azokkal az érintettekkel, akiknek az életére sorsfordító hatást gyakoroltak azok a nemzetközi utazások, melyeket a kék Pelikan indigóval hamisított vonatjegyekkel tettek meg. A Metropolitan egyetemen is oktató Csáki László jelenleg a Filmintézet Fast Forward Program alkotótáborában segíti az animációsfilm-készítés iránt érdeklődő fiatalokat Terényben.
A Kék Pelikan című filmet bemutatása óta több mint 21 ezren látták moziban, és továbbra is megtalálható a hazai filmszínházak, kertmozik és szabadtéri vetítőhelyek műsorán.