haromnover_600x400.png
Három nővér

Lantos Anikó, a Thália Színház fesztiváligazgatója az esemény szeptember 11-ei díjkiosztóján elmondta: hetedik alkalommal szervezték meg az évad nyitányaként a fesztivált, amelynek idén a Tháliában zajló felújítás miatt a Pesti Magyar Színház adott otthont. Elmondta: a Vidéki Színházak Fesztiválján szeptember 3. és 9. között nyolc előadás volt látható. A nyolc vidéki társulat budapesti bemutatkozását a közönség kiemelkedő érdeklődése kísérte. Kiemelte: a produkciók közül hármat, a debreceni Három nővér, a zalaegerszegi Caligula helytartója és a miskolci Ahogytetszik című előadást a közmédia rögzítette. Zalán János, a Pesti Magyar Színház igazgatója örömét fejezte ki, hogy a találkozónak otthont adhatott a színház. Mint fogalmazott, a fesztivál kivételes találkozásra adott lehetőséget az alkotókkal és a közönséggel. Sokszínű, vibráló, újítani vágyó előadásokat láttak ? tette hozzá.

 

A produkciókat ismét öttagú zsűri értékelte, amelynek tagja volt Dobák Lívia dramaturg; Lackfi János író, költő; Tóth Auguszta színművész; Hábermann Jenő producer és a közönséget képviselő Makk Zsuzsa. A díjakat az idén is Szilágyi Imre debreceni grafikusművész készítette.

 

A legjobb előadást díját átadó Dobák Lívia a produkciót méltatva gratulált a debreceni színház vezetőségének, amiért célja progresszív előadások létrehozása és a jövő színházba járó generációjának színházba vonzása, fiatal színházi alkotók foglalkoztatásával. Ilja Bocsarnikovsz Három nővér-rendezéséről elmondta: nem radikálisan megtagadva hozta létre a színházi szöveget, hanem szelíden ráépítkezett Csehov drámájára, szétszedte és újra összerakta. A dramaturg méltatta a produkció látványvilágát, illetve a zenét és a mozgást.


anevcarmen.jpg
A név: Carmen

 

Az idén a kiváló színházi műhelymunkáért is odaítéltek egy díjat, amelyet a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház A név: Carmen című előadásával nyert el. Schell Judit, a Thália Színház művészeti vezetője a nyíregyházi produkciót író és rendező Sediánszky Nórának átadva az elismerést kiemelte: fantasztikus előadásról van szó, különleges formanyelvvel és csodálatos színészekkel.

 

A díjátadón Szina Kinga a legjobb női alakítás díját vehette át a Győri Nemzeti Színház A vád tanúja című előadásában való játékáért. Balogh Tamásnak a legjobb férfi alakítás díját ítélték oda a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház Caligula helytartója című produkciójában megformált szerepéért. Mézes Violetta a legjobb női karakteralakítás díját kapta szintén A vád tanújában játszott szerepéért. A legjobb férfi karakteralakítás díját Szemenyei János érdemelte ki a Csárdáskirálynő című operettben, a kecskeméti Katona József Színház produkciójában való játékáért.


caligulahelytartoja_600x400.png
Caligula helytartója

 

A fesztivál programjában helyet kapott Csehov Három nővére mellett William Shakespeare leghíresebb vígjátéka, az Ahogytetszik Rusznyák Gábor értelmezésében, a Miskolci Nemzeti Színház előadásában. A nyíregyházi színház A név: Carmen című zenés produkciója Prosper Mérimée 1845-ben született műve nyomán készült, az új drámát Sediánszky Nóra állított színpadra. A vígjátékok között megtalálható volt Dario Niccodemi Hajnalban, délben, este című darabja, a Békéscsabai Jókai Színház előadása és Christopher Hampton Veszedelmes viszonyok című színműve, amelyet a Pécsi Nemzeti Színház produkciójaként láthatott a közönség. Az Agatha Christie bűnügyi novellájából készült A vád tanúja a Győri Nemzeti Színház előadásában volt látható, Székely János Caligula helytartója című művét pedig a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház mutatta be. A kecskeméti Katona József Színház Csárdáskirálynő című produkcióját Béres Attila rendezésében láthatta a közönség.

 

Forrás: MTI

Fotó: Vidéki Színházak Fesztiválja Facebook-oldala