Az élet egy ajándék - Debrecen fesztiválja, a Campus

Egyéb

A Campus kétségtelenül legkülönlegesebb látványeleme a patinás víztorony, amely esti fényeiben idén is a szivárvány minden színében (főleg zöldben) tündökölt  és monumentálisan magasodott a rendezvény fő helyszínét képező stadion fölé. Örömteli dolog, hogy a szervezők is felismerték: a debreceni fesztiválnak valóban ez a torony lehet a szimbóluma, és idén  már látványos grafika tetszelgett a vízgyűjtőről az összes szóróanyagon és a plakátokon. A jelkép adta helyszínt idén az egyik magyar bank "vásárolta meg", ahol a torony teraszán és a mellette felállított pódiumon zajlottak a  - nem csak zenei - események, mint például a Babylon T/Láncolat improvizatív költészeti produkciója vagy a Sárkányok commedia dell'arte csapatának bemutatója. Csütörtökön már a jól ismert Besh o drom játszotta remek világzenéjét ugyanitt. A művészeti agórában helyet kapott Bozsik Yvette is, igaz, a Csopotterápia nem most járt először Debrecenben; kommerszebb környezetben, a Kölcsey Központban már több százan megnézhették pár éve a meglehetősen régi, de az egyik legjobban sikerült Bozsik-produkciót. A Budapest Bár, a debreceni híresség (a Társulat című televíziós tehetségkutatóban is döntős) Koroknai Árpád is jól megfért egymás mellett a pódium választékában és gyakran telt meg a háromszáz fős nézőtér.

A Campus főterének állandóan forrongó hangulatát azonban semmi nem múlhatta felül. A debreceniek jól ismerik a Nagyerdei Stadion kissé idejétmúlt és mára már elavult formáját, mert a Virágkarnevál menete minden évben hagyományosan ide érkezik, ez a végállomása. A Campus ideje alatt azonban alig-alig lehetett felismerni eredeti funkcióját, mert a nem igazán túlvilágított helyszínt körbenőtte a hat nagy rendezvénysátor. 
A debreceni fesztivál központi területének színpadai között különleges "Fesztivál Flash" volt, amikor olyan pontot találhattunk a térben, ahol három színpad hangjai keveredtek össze meglehetősen underground élményt szolgáltatva. A nagyszínpad mellett a legnagyobb látogatottsággal talán a szemközti Bootleg Bar dicsekedhetett. Itt adott ismét feledhetetlen koncertet a tavalyi év nagy sztárja, a Korda György - Balázs Klári páros, a tavalyihoz hasonló sikerrel, és másnap Dévényi Tibi bácsi - az internetes piacokon a mai árfolyam szerint tizennégy-tizenötezer forintot is megérő aláírt, eredeti - pontos labdáival.  A retro-bulik helyileg is jól voltak tájolva: a színpad szerencsére a pálinka-kimérde és a hússütő között volt, így sokan hosszasan el sem hagyták ezt az idilli háromszöget. A Dévényi-buli egyébként akkor hágott a tetőfokára, amikor az eső szakadni kezdett és a sátor védettsége alól kiszoruló rajongók mit sem törődve a vizesedéssel hatalmas partyélményként fogták fel a rájuk zúduló vízmennyiséget és kitárt karokkal, ég felé fordított boldog arcokkal üvöltötték az Isztambult, a Cotton Eye Joe-t és hasonló klasszikusokat. 

campusfesztival2010_tankcsapda.jpg
Lukács László, Tankcsapda

Nehéz megbecsülni, hogy idén melyik sztárzenekar aratott nagyobb sikert a hálásan tomboló közönség előtt, és melyik koncertnek volt nagyobb a látogatása. A "versenyzők" között volt az Edda, a Republic, a Kispál és a Borz, a  Quimby és a Tankcsapda. A Tankcsapda szokásos formáját hozta a hazai pályán, azt a minőséget, amit minden év decemberében a Főnix Csarnokban, de az az ünnep mégis más, akkor érezhető igazán a lokálpatrióta imádat. A Kispál sokak szemébe könnyeket csalt, mert itt búcsúztak a debreceniektől és sokaktól, akik már nem láthatják őket többé együtt. A Republic viszont születésnapot ünnepelt és bár az évszám kerek, a magyar nagykorúságot már elérte az együttes, de az amerikait még éppen nem, talán annak a megünneplését is hasonló lelkesedéssel fogadná a rajongótábor jövőre.

Az idei külföldi sztárvendég, Bob Sinclar jó választás volt. A műfajt tekintve éles váltás a tavalyi The Rasmus-hoz képest, a siker mégsem maradt el. Láthatóan az egyetemi korosztály kifejezetten jól ismerte a nemzetközi elismerésekkel bíró Dj-t és azok sem unatkozhattak, akik nem annyira jártasak a Sinclar-féle stílusban. Az előadó fáradhatatlannak tűnt, a koncert hosszasan elnyúlt, a sztár munkája nem hagyott kivetnivalót maga után.

campusfesztival2010_quimby_kisstibi.jpg
Quimby

A széles programválasztékba minden belefért, az alternatív díva, Péterfy Bori épp oly népszerű volt, mint a Pop-Rock Arénában fellépő Heaven Street Seven, a Ganxsta Zolee & The Kartel vagy a Boban Markovic Orkestar, majd a Mystery Gang.

A helyi zenekarok és kulturális csoportok is magas számban vettek részt a Campuson; Debrecen ismert jazz-band-jét, a Dr. Waltert szombaton a Frogshow váltotta a színpadon, de a tavalyi évhez képest nem maradhatott el a hatvanéves Hajdú Néptáncegyüttes táncháza sem - nem nyugdíjas lendülettel, vagy a civil agóra sátrai közt például a debreceni Amerikai Kuckó "kirendeltége"  sok játékos, amerikai kulturához kapcsolódó vetélkedőivel. 
Az egymás szomszédságában állomásozó véradó és internet kamion (remélhetőleg senki nem keverte össze a pendrive csatlakoztatását az injekciós tű csatlakoztatásával), a jól felszerelt camping kényelmes és biztonságos helyszínnek bizonyult a már tavaly is jelesre vizsgázott fesztiválnak. Az élménypark forgalmát  a tokaji fesztivál szerencsétlensége sem rontotta, úgy tűnt, sok adrenalin-túltengéssel küzdő fiatal vállalta a halálugrást a félelmetesen magas daruról és a kilövő egységből.