Életműdíjakat adtak át az ASSITEJ-en

Egyéb

"Talán minden eddiginél gazdagabb, minden eddiginél érdekesebb programot tudunk kínálni ezen a héten a kaposvári gyerekeknek" - mondta Novák János, az ASSITEJ Magyar Központ elnöke a Csiky Gergely Színházban hétfő délután tartott ünnepélyes megnyitón.

Az ASSITEJ céljáról szólva elmondta: az ebben résztvevő művészek saját hazájukban, így Magyarországon is azért dolgoznak, hogy minden gyerek évente legalább egyszer eljusson színházba, vagy hozzájuk eljusson a színház.

Szita Károly (Fidesz-KDNP) kaposvári polgármester, a biennále védnöke a csaknem félszáz produkciót bemutató színházi fesztivál nyitóelőadására, a Világszép nádszálkisasszony című mesejátékra zsúfolásig megtelt nézőtér közönségét arra biztatta, hogy ez alatt az egy hét alatt a lehető legtöbb előadást nézzék meg.

Sándor L. István színikritikus Csukás István életműdíját adta át, amelynek átnyújtása előtt laudációt olvasott fel. ?Csukás István Kossuth-díjas író a magyar gyermekkultúra élő klasszikusa. Gyermekkultúrát mondok és nem irodalmat, mert Csukás István művein nemcsak olvasók ezrei, hanem tévénézők százezrei nőttek fel. Nem hiszem, hogy létezik ma Magyarországon olyan ember, aki ne ismerné Csukás István történetit, figuráit, amelyek azóta szinte az írótól független életre keltek, önállósodtak? ? mondta el köszöntőjében a színikritikus.

Novák János, az ASSITEJ Magyar Központjának elnöke, a Biennálé művészeti vezetője és a Kolibri Színház igazgatója Molnár Piroskát köszöntötte. Beszédének első részében a színésznő díjait sorolta fel: a Nemzet Színésze, Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész, Prima Primissima díjas, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára, a Thália Színház tagja. ?Mint az díjainak felsorolásából is látszik, Molnár Piroska a szakma és a közönség által egyaránt elismert és szeretett művész, egyike a legnagyobbaknak Magyarországon. Bár legnagyobb sikereit nem gyerekdarabokban szerezte, mégis pályáját keretezik azok a gyerekelőadások, melyekben jelszava lehetett volna a sokat idézett mondat: ?a gyerekeknek ugyanúgy kell játszani, mint a felnőtteknek, csak még jobban!??. Az ASSITEJ elnöke emlékeztetett, hogy Molnár Piroska 1994 óta játssza Bors nénit a Kolibri Színházban, amelynek sikere a színésznő személyiségének és mosolyának (is) köszönhető.


pogany1_450x330.png
Fotó: Memlaur Imre

Nánay István színikritikus is életműdíjat vehetett át az ASSITEJ megnyitóján. Sándor L. István színikritikus, az ASSITEJ elnökségi tagja, a Biennálé zsűrijének elnöke köszöntésében elmondta, hogy Nánay István ?általános megbecsülésnek örvend a színháziak között is?, nem csupán a szakma szemében. ?Tájékozottsága, felkészültsége, alapossága, elfogulatlansága, elkötelezettsége vitathatatlan. Talán az egyetlen mai színházi kritikus, aki a színházi élet minden területén otthonosan mozog. Így az egyetlen, aki a báb- és a gyerekszínházakról is mindent tud. Ismeri a múltjukat, tisztában van jelenükkel. Érti a törvényeit, megmutatja az értékeit? ? hangzott el a laudációban.


berczes_450x330.png
Fotó. Memlaur Imre

Pogány Juditot Bagossy László rendező, ASSITEJ elnökségi tagja köszöntötte. ?Pogány Judit ebben a városban született, és itt lett belőle színész, a Csiky Gergely Színházban, amely egykor a magyar színjátszás legfontosabb műhelye volt, s amelyben esélye sem volt felvirágozni a középszerűségnek és a megalkuvásnak. A tehetségekből viszont ? ahogyan Pogány Juditból is - állami színészdiploma nélkül is kiemelkedő művész válhatott, akit joggal ismernek és tisztelnek az egész országban. Az ő hajdani színháza nem csak kiváló társulatot, hanem értő közönséget is nevelt: nem simulékonyságra buzdított, hanem lázadásra, nem öndicséretre, hanem önkritikára, nem bezárkózásra, hanem nyitottságra és kíváncsiságra. Éppen ezért minden műfajra egyforma izgalommal és művészi ambícióval tekintett: tragédiára, operettre vagy gyerekeknek szánt előadásra? ? hangzott a méltatásban. Bagossy László rendező elmondta, hogy Pinokkió, Malacka, Moha és Páfrány, kis Vuk, Bogyó és Babóca ? csak néhány a legendás mesefigurák közül, amelyek az ő lényén és hangján keresztül váltak fontossá, és hagytak kitörölhetetlen nyomokat a magyar gyerekek generációinak fantáziájában.

Kultúra.hu/MTI