Elhunyt Los Angelesben Arnold Spielberg, a személyi számítógép egyik fejlesztője, Steven Spielberg Oscar-díjas filmrendező apja. 103 éves volt.  

Spielberg és Charles Propsterrel tervezte a GE-225-ös számítógépet az 1950-es évek végén, amikor a General Electricnél dolgozott. Ez lehetővé tette, hogy a Darthmouth College számítógéptudósai létrehozzák a BASIC programnyelvet, amely alapvetően járult hozzá az 1970-80-as években a személyi számítógépek elterjedéséhez.

„Apa elmagyarázta, hogyan működik a számítógép, de akkoriban a számítógépes tudomány nyelvezete éppoly idegen volt számomra, mint a görög. Az egész nagyon izgalmasnak tűnt, de nagyon távol állt tőlem” – idézte fel a filmrendező. Később megértette a fejlesztés jelentőségét. „Ha egy PlayStationt látok, ránézek egy mobiltelefonra, iPad-re, az apámat látom, és arra gondolok, hogy ő és egy zsenicsapat alapozta meg ezt” – fogalmazott.

Arnold Spielberg 2016-ban egy interjúban mesélte el, hogy megpróbált érdeklődést kelteni a fiában a mérnöki tudományok iránt, de őt a mozi ragadta magával. Mint mondta, először csalódott volt, de látta, hogy milyen kitűnő filmes lesz belőle. Spielberg első, Tűzfény (Firelight) című 20 perces filmjét 1963-ban, 16 évesen forgatta apja segítségével. A különleges effektusokat Arnold Spielberg készítette a korai produkcióhoz. Az etűd a Harmadik típusú találkozások című sci-fi előzménye.   

Arnold Spielberg ukrán zsidó bevándorlók gyermekeként 1917-ben született Cincinnatiban. Mindig nagyon érdekelték a technikai újdonságok, kilencévesen épített meg első rádióját. A második világháborúban egy bombázóosztag rádiósa volt. Részben az ő háborús emlékei inspirálták Steven Spielberg Ryan közlegény megmentése című filmjét.

Arnold Spielberg a Cincinnati Egyetemen tanult, majd az RCA-nál foglalkozott számítógép-fejlesztéssel, s ezt követően került a General Electric vállalathoz. Élete alkonyán a fia által létrehozott Soa Alapítvány archívumának technológiai fejlesztésén dolgozott.

A 73 éves filmrendező Arnold Spielberg legidősebb gyermeke, három lánya közül Anne forgatókönyvíró, Nancy producer, Sue pedig marketingszakember. Mind a négy gyermek édesanyja a 2017-ben elhunyt Leah Spielberg volt, 1965-ben váltak el. Szülei válását a filmrendező 1982-es E.T. – A földönkívüli című filmjében dolgozta fel.

Fotó forrása: General Electric