Elhunyt Turczel Lajos irodalomtörténész

Egyéb

(MTI) - Kilencvenedik születésnapját tanítványai és tisztelői a nagybeteg irodalomtudós távollétében három hete ünnepelték. Turczel Lajos jubileuma alkalmából az egyik szlovákiai magyar könyvkiadó emlékkönyvet jelentetett meg, a somorjai Fórum Kisebbségkutató Intézet Társadalomtudományi Szemléje pedig különszámmal tisztelgett a tudós életműve előtt.

 
Az 1917. szeptember 9-én Ipolyszalkán született, majd az érsekújvári gimnáziumban 1938-ban érettségizett és a kezdetektől klasszika-filológusi hivatásra készülő Turczel Lajos 1942-ben mégis a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen jogi karán doktorált. Jogi gyakorlatot hosszú élete során azonban soha nem folytatott: a felvidéki magyar kultúrtörténetnek és az első Csehszlovák Köztársaságban is tovább élő magyar szellemiség hagyatékának, a "szlovenszkói magyar irodalom" kutatásának szentelte munkásságát. A magyarok II. világháború utáni jogfosztását követő években körülötte és Fábry Zoltán körül kezdtek el csoportosulni a szlovákiai magyar irodalom "másodszori kezdeteit" jelentő fiatal magyar írók, akik közül később sokan a diákjai lettek.
Turczel Lajos több mint negyed évszázadon át a pozsonyi Komensky Egyetem magyar tanszékének hallgatóit oktatta. Az eleven szellemiségét és munkabírását a nyugdíjba vonulása után is évtizedeken át megőrző tudós temetéséről később intézkednek.