A londoni ügyvédi irodába egy ügyfél vitte be a különleges ékszert, mert elmondása szerint nem tudta, hogy lopott régiséget birtokol - számolt be róla a National Geographic News. A rendőrség lefoglalta a mintegy 400 millió forint értékű műkincset, és azt hamarosan viszaszolgáltatják a Perui Régészeti Hatóságnak. A szakértők az eseményt a perui műkincsek csempészése ellen vívott harc fontos állomásaként értékelik. Ezen küzdelemhez tartozik az is, amit az ország Machu Picchu kincsei miatt folytat a Yale Egyetemmel.
A most újra előkerült fejdíszen a tengerek polipkarú istennőjét ábrázolták. A díszes arany koronát a homlokra erősítve hordták, így a karok mintegy megmagasították annak viselőjét. A Kaliforniai Egyetem antropológusai az azonosítás kapcsán elmondták, hogy korábban több mocse kerámián is találtak hasonló fejéket viselő embereket.
A mocse indiánok Peru északi, sivatagi partvidékén éltek, kultúrájuk az i.sz. I. és VII. század között virágzott. Piramis alakú templomaik, palotáik, erődeik, öntöző rendszerük maradványai bizonyítják, hogy művészeti, technológiai és szervezési téren a legfejlettebb preinka népek közé tartoztak. A Múlt-koron is nyomon követjük a mocse-leletek sorsát: nemrég számoltunk be egy indián királynő múmiájának feltárásáról és Sipán urának sírkomplexumáról.