Elszvingelt poénok

Egyéb

P1100361A humort már megszokhattuk Tőled, de most zene is ?társul melléd?. Honnan jött a Dumaszvingház ötlete?

Illés Ferenctől a gitárosunktól már tanulgatom egy ideje az úgynevezett Gipsy Swinget, ő egy igazi virtuóz játékos, Janklovics Péternek meg egyébként is voltak énekesi ambíciói, így jutott eszembe az ötlet. Gondoltam jó lenne összeállni hárman, összehozni egy egész estés műsort, a stand up-on egy kicsit túllendülve, zenébe öntve azt, amit szóban nem lehet viccesen kifejezni.

Régóta zenélsz?

Gimnázium óta, de komolyabban mostanában kezdtem el ezzel foglalkozni, épp a szving miatt.

Ezek szerint teljesen bűvkörébe kerültél a műfajnak.

Pár éve próbálkoztam meg ezzel hangszeresen is, végül egyszerűen szerelem lett, mindannyiunkhoz nagyon közel áll. Úgy éreztük, hogy ez a bennünk lévő hevület a műfaj iránt egy jól felépített műsorral, jó sok humorral adhat valami egészen újat a közönségnek. Főleg, hogy Magyarországon kifejezetten ritka ez a műfaj.

Mire számíthat pontosan a közönség?

Az előadás váza az a régi párizsi szving, amely a harmincas évek jazz klubbjaiban szólt. Illetve a közönség ízlése felé nyitva számos stílusparódiát is bemutatunk, bebarangolva a lagzik világát, a céges rendezvényeket, górcső alá véve a Hip-Hop és Country együtteseket, tehát nagyon széles lesz a zenei spektrum, mindenki megtalálhatja benne azt, ami szórakoztató és kedves számára. Alapvetően a szving lesz az est magja, a különböző zenei blokkokat pedig számos stand up és improvizációs elem egészíti ki.

A hármas felállásban pedig mindenkinek megvan a maga szerepe.

Ez a formáció egy jól működő és ?gazdaságos? csapat, ami alatt azt értem, hogy hárman egy komplett zenekari élményt tudunk nyújtani. Feri nagyon jó gitáros, én adom a stand up elemeket a műsorhoz, Janklovics Péter speciális looper pedáljának köszönhetően pedig nagyon sok stílusban, szólamban tudunk megnyilvánulni. Ez talán egy külön show elem is, hogy hogyan lehet három emberrel valódi egész estés bulit csinálni. Ezzel kicsit le is rántjuk a leplet a popszakmáról..


Van, aki előtt már le is rántottátok, hiszen nem a Humorfesztiválon debütál a Dumaszvingház.

Már egy éve játsszuk körülbelül a műsort, főleg a Dumaszínházban láthatta a közönség, de néhány vidéki helyszínre is elvittük. Nagyon örültünk, amikor megtudtuk, hogy bekerült a Humorfesztivál programjába, hiszen ez az est rendhagyó, eltér a prózai estektől, színesíti a repertoárt, így aki zenés kikapcsolódásra vágyik, garantáljuk, hogy a Dumaszvingház jó választás lesz.

Mennyire interaktív az előadás: a néző, aki beül a sorok közé, számíthat rá, hogy megszólítják?

Abszolút. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a közönség partner legyen, jelen legyen és élvezze azt, hogy része ennek az egésznek. Általában ki szoktunk választani egy két embert, akin látszik, hogy tényleg bevonható és olyankor őket az előadás teljes időtartama alatt ?foglalkoztatjuk?. Ők az improvizációs elemekben nagyon hasznos szereplői az estének. Mondjuk egy céges rendezvényen a teljes ügyvezetői gárdát be szoktuk vonni, vagy például egy esküvőn kiválasztjuk azt a párt, akik épp most készülnek összeházasodni. És bár az egész közönségnek szól a darab, de azért célzottan a kiválasztott embereknek is próbálunk kedveskedni azzal, hogy helyenként személyre szabjuk az adott dalt.

A tapasztalataid szerint jól kezelik a helyzetet, partnerekké tudnak válni?

Általában igen, a zene sokkal jobban feloldja őket, mint önmagában a Stand Up Comedy és az első öt-tíz perces megilletődöttség után már ugyanolyan felszabadultak, mintha egy nagyobb koncerten lennének. A célunk az előadással, hogy egy kellemes estét szerezzünk az embereknek, ahol azt igyekszünk megmutatni, hogy minden zenei stílus egymásban gyökerezik, és valahol összeér. Kicsit az is az üzenet, hogy legyenek nyitottak a különböző zenei stílusokra, mert nem tudják melyik éri majd őket olyan áramütésként, mint minket a szving.

A zenét a humorral vegyíteni Magyarországon nem kockázatos vállalkozás?

Nagyon nehéz dolga van annak, aki minőségi, igazán szórakoztató, zenés, humoros estet akar. Az embereknek ezzel a műfajjal kapcsolatban kicsit keserű a szájízük, mert a legtöbb népszerű formáció próbálkozása is egy idő után kifogásolhatóvá vált, ezért az emberek ódzkodnak sok esetben attól, hogy egy ilyen estre jegyet váltsanak. Pont ezek miatt nehéz a mi dolgunk és ezért kérdéses, hogy a produkciónk meddig lesz életképes. Rengeteg ötletünk van, de nem akarjuk kivéreztetni sem a műsort, ezért majd egyszer méltósággal szeretnénk abba hagyni a csúcson.


A Humorfesztivál után hol láthatja újra az előadást a közönség?

Havonta egyszer a Dumaszínházban, érdemes akár többször is megnézni, mert mindig belecsempészünk valami újdonságot. Kibővítjük, megújítjuk, mindig egy picivel több új ötlet kerül bele, amitől még izgalmasabbá, viccesebbé válik.

Tóth Júlia Éva