Elveszett keresztes oltárra bukkantak a kereszténység legszentebb helyén

Művészet

Az Osztrák Tudományos Akadémia régészei az Izraeli Régiségügyi Hatósággal együttműködve elveszett keresztes oltárt fedeztek fel a Szent Sír-templomban.

Az elveszettnek hitt oltár részlete. Fotó: Shai Halevi / Izraeli Régészeti Hatóság
Az elveszettnek hitt oltár részlete. Fotó: Shai Halevi / Izraeli Régészeti Hatóság

A Szent Sír-templom, más néven a Feltámadás temploma, a keresztény világ legszentebb helye, Jeruzsálem óvárosának keresztény negyedében található. A hagyomány szerint a 4. századi templom Jézus keresztre feszítésének helyén épült, és itt található Jézus üres sírja is, ahol eltemették és feltámasztották.

A templombelső tanulmányozását végző régészek szenzációs felfedezést tettek az egyik hátsó folyosón. Évtizedekig falnak dőlve állt egy elhanyagolt kőlap, amelyre a turisták graffitiket írtak. A kő elmozdításakor kiderült, hogy egy rég elveszett középkori keresztes oltár található mögötte, amelyet 1149-ben szenteltek fel.

Korábban is ismertek a 16., 17. és 18. századi zarándoklatokról szóló jelentéseket egy csodálatos jeruzsálemi márványoltárról. Azt is tudták, hogy 1808-ban tűzvész pusztította el a templom román stílusú részét, a keresztes oltár pedig  elveszett. Nem tudni, a födém hogyan maradhatott ilyen sokáig rejtve, de a felfedezés új információkkal szolgál Róma és a keresztény jeruzsálemi királyság között korábban ismeretlen kapcsolatról.

Az oltárt cosmatesque néven ismert, egyedi márványdíszítési technikával dekorálták, amelyet kizárólag a pápai római céhmesterek ismertek. E technika révén kis mennyiségű értékes márvánnyal nagy területeket tudtak díszíteni, amelyet a középkori Rómában főként ókori épületekről kapartak le: így geometrikus mintákat és káprázatos díszítéseket hoztak létre.

Forrás: Osztrák Tudományos Akadémia