2009-ben készült a Poligamy, ennek már 4 éve. A Coming out ötlete, története hogyan talált Rád?
Úgy hat éve egy jóbarátom egyetlen mondata indította el bennem a történetet. A fordított coming out alapötlete azonnal dagadni, burjánzani kezdett bennem. Jól ismerem ezt az érzést, ami egyértelműen jelzi: ez a sztori évekig foglalkoztatni fog. Szóval már a Poligamy forgatása előtt tudtam, ha minden jól megy, ez lesz a következő filmem, de a konkrét forgatókönyvírás körülbelül két éve vette kezdetét.
Az Egymásra nézve és a Napszúrás mellett nem igen volt témája a másság a magyar filmnek. Fontos volt, hogy egy meleg karakterről készíts közönségfilmet?
Semmiképp sem volt tudatos dolog a részemről. Mint említettem, maga az alaphelyzet fogott meg. Az, hogy történetesen egy homoszexuális ember a főszereplő, ennek az alaphelyzetnek a hozadéka. Aztán persze le kellett ásnom magamban megkeresni, hogy miért is érdekel ennyire ez a sztori ? főként, hogy jómagam heteroszexuális vagyok. De végülis a válasz nem nehéz: mivel én is sokszor megéltem-megélem, hogy kilógok a sorból, nagyon együtt tudok érezni mindenfajta mássággal. Abszolút toleráns családból jövök. A másság számomra sokféleség, és a sokféleség rendkívül izgalmas.
Annyit tudni lehet a Coming out-ról, hogy Erik, egy meleg rádiós műsorvezető épp amszterdami esküvőjére készül, amikor egy váratlan esemény hatására valami furcsa dolog következik be az életében. A furcsaság mint "dramaturgiai mozgatórugó" már a Poligamyban is megjelent. Miért alkalmazod ezt a dramaturgiát újra?
Azt hiszem, automatikusan jön belőlem, hogy meglátom a dolgok fonákját. Vonzódom azokhoz a sztorikhoz, amik speciális perspektívából láttatják a dolgokat. De ez sem tudatos, előre eldöntött dolog. Van pár olyan filmötletem, amik hagyományos módon mesélnek el hagyományos történeteket.
Újra Csányi Sándorral és Tompos Kátyával forgatsz - ennyire jól működik a közös munka? Ki látható Csányi Sándor meleg partnereként?
A forgatáson az idő az a gyártási tényező, ami mindent meghatároz. Épp ezért rendkívül fontos, hogy milyen gyorsan jut el egy instrukció egy színészhez, ő hogyan értelmezi, és miként valósítja meg. Sanyival és Kátyával azért jó együtt dolgozni, mert hasonló a humorunk, és azonnal megértik, mit kérek tőlük. Sanyi párját Karalyos Gábor játsza.
35 napos forgatás lesz. Hol készülnek a felvételek?
Kilencvenkilenc százalékban budapesti helyszíneken dolgozunk. Ez mind eredeti, nem használunk díszletet. Több mint negyven különböző színhely ? sokat fogunk költözni, az biztos.
Forgatókönyvíróként végeztél a Filmművészeti Egyetemen, a Poligamyt te írtad és rendezted is.Rendezőként és/vagy forgatókönyvíróként tekintesz magadra? Fel sem merült a Coming out esetében, hogy mást kérsz fel a rendezésre?
Annyira érdekelnek ezek a történetek, hogy eszem ágában sincs másnak adni a rendezés lehetőségét. De ez nem gőg, egyszerűen látok magam előtt egy történetet, és úgy gondolom, ezt nekem kell elmesélnem. Rendező-forgatókönyvírónak tartom magam, számomra ez a természetes.
Sokszor nyilatkoztad, hogy közönségfilmeket szeretnél készíteni. Mi a jó közönségfilm titka? Számít az, hogy magyar közönségnek készül?
Az ember próbál a saját nyelvén megszólalni. Nekem ez a nyelvem. Ha más vonzana, akkor máshogy fogalmaznék. Hogy mitől lesz jó egy közönségfilm? Nem tudom, de azt tudom, hogy akkor válhat itthon nagykorúvá, ha magát a közönséget felnőttként kezeli, és nem valami kiszolgálandó gyereknek. Szerintem fontos, hogy ezek a történetek speciálisan magyar helyzetekre, az itt és mostra reagáljanak, de ettől függetlenül ezeknek a filmeknek társadalmi beágyazottság nélkül is érthetőnek és élvezhetőnek kell lenniük a világ bármely pontján.